Share

احمد خاتمی، خطیب جمعه این هفته نماز جمعه تهران از رئیس جمهوری اسلامی خواست که حرمت کسانی را که به او رأی نداده‌اند نگه دارد. او آرای ۱۶ میلیونی ابراهیم رئیسی را ۱۷ میلیون اعلام کرد. ساعتی پس از پایان خطبه‌های نماز جمعه تهران، ستاد انتخابات کشور، در یک اقدام کم‌سابقه در اعتراض به گفته‌‌های خطیب جمعه تهران به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نامه نوشت و درخواست پاسخگویی از تریبون نماز جمعه تهران کرد.

Ahmad-Khatami

احمد خاتمی در فرازی از خطبه‌های نماز جمعه این هفته‌اش که به انتخابات ریاست جمهوری ایران اختصاص داشت، گفت:

«رئیس جمهور منتخب باید حرمت کسانی را که به او رأی نداده‌اند نگه دارد تا اجماع و وحدت ملی حاصل شود.دیگر انتخابات تمام شده و باید حرمت رقبای انتخاباتی نگه داشته شود، به طوری که رقبا باور کنند آقایی که رأی آورده هم حرمت و مشروعیت دارد و البته نباید منتخب مردم، ‌رقبایش را دست‌کم بگیرد.»

آیت‌الله محمد علی موحد کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در همایش جمنا اعلام کرده بود که آرای ابراهیم رئیسی همه «حلال» است و این ادعا را در میان آورده بود که اگر تخلفات انتخاباتی صورت نمی‌گرفت ممکن بود آرای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون رأی افزایش پیدا کند. احمد خاتمی در خطبه نماز جمعه این هفته آرای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۷ میلیون ارتقا داد:

«همیشه تخریب و افراطی خواندن رقبا کار نادرستی بوده است و در حال حاضر این کار بدتر است. چون رأی حدود ۱۷ میلیون حجم کمی نیست و به این مجموعه تندرو و افراطی گفتن مناسب نخواهد بود.»

او همچنین از مناظره‌های انتخاباتی هم انتقاد کرد:

«انتظار داشتیم در این مناظرات ادب، اخلاق و حرمت نظام حفظ شود و متأسفانه از سوی برخی از کاندیداها این اتفاق نیفتاد و برخی کاندیداها به گونه‌ای حرف می‌زدند که اگر یک اپوزیسیون هم بود همان حرف‌ها را می‌زد.»

ستاد انتخابات وزارت کشور در واکنش به گفته‌‌های احمد خاتمی در نماز جمعه تهران، به ستاد سیاست‌گذاری ائمه جمعه تهران نامه نوشت و خطیب جمعه تهران را به «تفرقه‌افکنی» و اجحاف و ظلم در حق برگزارکنندگان انتخابات متهم کرد. در فرازی از این نامه آمده است:

«از تریبون خطبه‌های نماز جمعه امروز مطالبی نادرست و بعضا کذب در راستای تفرقه و انشقاق در تجلی مردمسالاری دینی نسبت به عملکرد مجریان و ناظران انتخابات ۲۹ اردیبهشت مطرح شد که اجحاف و ظلم در حق تمامی برگزار کنندگان انتخابات است.»

ستاد انتخابات وزارت کشور در یک اقدام کم‌سابقه از ستاد سیاست‌گذاری ائمه جمعه تهران خواسته است که جمعه هفته آینده، در تریبون نماز جمعه تهران به وزارت کشور فرصت پاسخگویی به گفته‌های احمد خاتمی بدهد. هنوز ستاد سیاست‌گذاری ائمه جمعه به این درخواست پاسخی نداده است.

پیش از این دبیرکل جامعه روحانیت مبارز گفته بود آرای ابراهیم رئیسی همه حلال است. وزارت کشور در بیانیه‌ای که  انتشار داده گفته است که موحدی کرمانی از دبیر شورای نگهبان خواسته آرای ابراهیم رئیسی به ۱۹ میلیون و آرای حسن روحانی به ۲۱ میلیون تغییر کند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان سلامت انتخابات را تأیید کرده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت کشور: بحث رأی حرام و حلال به وحدت و امنیت ملی آسیب می‌زند

 

Share