Share

عبدالله مؤمنی و ابوالفضل قدیانی دو تن از زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده بر اثر ضعف جسمی به بهداری زندان اوین منتقل شدند.

به گزارش تارنمای کلمه، در پنجمین روز اعتصاب غذای نامحدود ۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، این دو نفر در پی وخامت وضعیت جسمی‌شان امروز به بهداری اوین منتقل و توسط پزشکان بهداری معاینه شدند.

این گزارش می‌افزاید انتقال مؤمنی و قدیانی «با تأخیر» صورت گرفته است اما آن‌ها پس از دریافت کمک‌های پزشکی دوباره به بند خود بازگشته و حال‌شان در حال حاضر مناسب است.

این در حالی است که پیش از این اعتصاب گزارش شده بود عبدالله مؤمنی، سخنگوی سازمان دانشجویی ادوار تحکیم وحدت، طی ماه گذشته به دلیل ناراحتی قلبی و کمردرد شدید دو بار در بیمارستان بستری شده است.

این بیماری‌های عبدالله مؤمنی به‌همراه درد کلیه، پیش از این وی را در شرایط دشواری در زندان قرار داده و موجب نگرانی خانواده وی شده بود.

از آغاز اعتصاب این زندانیان تا کنون شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و چندین گروه سیاسی ضمن پشتیبانی از خواسته‌های آنان خواستار پایان دادن به این اعتصاب غذا شده‌اند

عبدالله مؤمنی ۳۱ خرداد ۸۸ در دفتر «ستاد شهروند آزاد» از ستادهای پشتیبان مهدی کروبی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با حکم چهار سال و ۱۱ ماه حبس تعزیری دربند ۳۵۰ زندان اوین به‌سر می‌برد.

همچنین ابوالفضل قدیانی که گفته می‌شود با ۶۵ سال کهن‌سال‌ترین زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین است به بیماری قلبی مبتلا می‌باشد.

قدیانی عضو بلندپایه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از گروه‌های اصلاح‌طلب ایران است که در دی‌ماه ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات روز عاشورا بازداشت و پس از نزدیک به دو ماه آزاد گردید.

وی که از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب ایران به‌شمار می‌رود به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، به یک سال زندان و به اتهام توهین به رئیس دولت به صد هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین‌زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی ۱۲ زندانی سیاسی‌ای هستند که در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

این زندانیان در بیانیه‌ای خطاب به «مردم ایران» نوشته‌اند: «هم‌زمان با ایامی که مقارن با ۱۳ رجب زادروز امام عدالت علی بوده و به یاد شهدای جنبش سبز از ندا تا هاله و از سهراب تا صابر نام‌گذاری شده است، ما ضمن اعلام تسلیت و همدردی با خانواده همه این شهدا، به‌ویژه خانواده‌های هم زندانیان عزیز از دست رفته‌مان، هاله سحابی و هدی صابر و مردم متین و صبور ایران، از روز ۲۸ خرداد اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز می‌کنیم.»

آن‌ها اظهار امیدواری کرده‌اند که «جنبش مسالمت‌آمیز ایران پویاتر و از تکرار چنان فجایعی پیش‌گیری شود.»

از آغاز اعتصاب این زندانیان تا کنون شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و چندین گروه سیاسی ضمن پشتیبانی از خواسته‌های آنان خواستار پایان دادن به این اعتصاب غذا شده‌اند. آن‌ها نگران جان زندانیان اعتصاب‌کننده هستند.
 

Share