Share

ارتش عراق عملیات نهایی بازپس‌گیری غرب موصل را آغاز کرد.

تصویری از خرابی‌های غرب موصل

ارتش عراق شنبه، ۲۷ مه در بیانیه‌ای آغاز آخرین مرحله پیش‌بینی‌شده عملیات بازپس‌گیری موصل را رسماً اعلام کرد. پیش از آن نیروهای عراقی با فروریختن اعلامیه‌ای بر سر ساکنان این ناحیه از آنها خواسته بودند تا هر چه سریعتر از مهلکه بگریزند.

عملیات بازپس‌گیری موصل از داعش در هشتمین ماه خود قرار دارد؛ مدتی بیشتر از آنچه بر طبق برنامه‌ریزی‌های نخستین پیش‌بینی می‌شد.

در ماه اکتبر ۲۰۱۶ نیروهای ارتش عراق و هم‌پیمانانش حملات خود برای تصرف کامل موصل را آغاز کردند و موفق شدند تا کنترل بخش شرقی شهر را در روز ۲۴ ژانویه در دست بگیرند. در پایان ماه فوریه حمله برای فتح بخش غربی شهر آغاز شد و همچنان در جریان است.

دولت عراق پیشتر اعلام کرده بود تا آغاز ماه رمضان در ۲۷ مه غرب موصل را باز پس می‌گیرد. اما عملیات نهایی در روز نخست رمضان آغاز شد.

در غرب موصل هنوز مرکز شهر قدیم موصل و سه محله مجاور آن در کناره غربی رود دجله در کنترل داعش قرار دارد.

گروه‌های حقوق بشری و امدادرسان نسبت به تلفات احتمالی غیرنظامیان در این نبرد هشدار داده‌اند. سازمان ملل هفته پیش اعلام کرده‌بود که با کشیده‌شدن نبرد به قلب شهر قدیم موصل، احتمال آوارگی ۲۰۰ هزار غیرنظامی دیگر وجود دارد. از آغاز حمله موصل تا کنون یک سوم جمعیت این شهر، یعنی حدود ۷۰۰ هزار تن از آن گریخته‌اند.


در همین زمینه

هشدار ارتش عراق به غیرنظامیان موصل: فرار کنید

Share