Share

به‌گفته یک مسئول انجمن سنگ آهن با تعطیلی بیش از ۲۰۰ معدن سنگ آهن در ایران ۳۰ هزار کارگر بیکار شده‌اند.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

بهرام شکوری، نایب‌رئیس انجمن سنگ آهن ایران ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری تسنیم گفته است که متوسط کارگران هر یک از این معادن تعطیل‌شده ۱۵۰ نفر بوده است.

شکوری افزود در حال حاضر اکثر معادن کوچک سنگ آهن تعطیل و فقط معادن بزرگ و دولتی‌ها با ظرفیت‌های مختلف و کمترین سود فعالیت می‌کنند.

به‌گفته او کاهش قیمت جهانی سنگ آهن و افزایش دریافت حقوق‌های دولتی از معادن شرایط فعالیت را برای آن‌ها بسیار سخت کرده است.

مردادماه سال گذشته جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعطیلی حداکثر ۵۰ تا ۶۰ معدن سنگ آهن خبر داده بود.

او دلیل تعطیلی معادن سنگ آهن کوچک و متوسط را به‌طور عمده افت قیمت جهانی دانسته و این معادن را فاقد امکانات فراوری دانسته بود.

پیش از آن نیز انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران از بیکاری ۵۰۰۰ نفر از شاغلان معادن سنگ آهن کشور طی چند ماه به دلیل تعطیلی گسترده معادن خبر داده بود.

در سال‌های اخیر تجمعات گسترده‌ای از سوی کارگران معادن سنگ آهن ایران، از جمله در معدن سنگ آهن بافق در اعتراض شرایط کاری خود برگزار شد که در برخی موارد به دستگیری کارگران انجامید.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر ایران دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری گفته بود که در سال گذشته (۱۳۹۵) ۹۴ هزار کارگر بخش صنعت در ایران شغل خود را از دست داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

در سال گذشته رخ داد: بیکاری۹۴ هزار کارگر بخش صنعت

Share