Share

صادق لاریجانی در جلسه‌ای که دوشنبه ۸ تیر با مسئولان قوه قضائیه برگزار کرد، اعلام کرد که در پشت پرده تلاش‌هایی برای رفع حصر محصوران انجام می‌شود. رئیس قوه قضائیه گفت از این تلاش‌ها بوی «فتنه» می‌شنود. او رسانه‌های طرفدار دولت را تهدید کرد که اگر این موضوع را پیگیری کنند، تحت پیگرد قضائی قرار می‌گیرند.

صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه

اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه گزارش داده است که صادق لاریجانی در جمع گروهی از مسئولان قوه قضائیه با انتقاد از شعارهایی که طرفداران حسن روحانی در کارزار انتخاباتی او در برخی شهرها مانند کرمانشاه و همدان و تهران برای رفع حصر محصوران سر داده بودند، گفته است:

«در فضایی قرار داریم که عده‌ای به دنبال جریان‌سازی پوپولیستی برای ایستادن در مقابل تصمیمات نهادهای قانونی کشور هستند. از اتاق‌های فکر آنان خبر می‌رسد که می‌گویند تا التهابات انتخاباتی باقی‌ست و فضا داغ است، باقی منویات خود را دنبال کنیم و سخنانمان را به کرسی بنشانیم. بنده از چنین فضایی بوی فتنه استشمام می‌کنم. موضوع رفع حصر  هم از جمله این موضوعات است. ما این مسائل را، هم از دور می‌بینیم، و هم، از نزدیک شاهد اتفاقاتی هستیم که در پشت پرده رخ می‌دهد.»

صادق لاریجانی سپس بدون آنکه از حسن روحانی نام ببرد در جلسه یاد شده گفته است:

 «نقل کرده‌اند که کاندیدایی در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده‌ایم حصر را بشکنیم. شما چه کاره‌اید که بخواهید حصر را بشکنید؟»

حسن روحانی در نخستین نشست خبری‌اش بعد از پیروزی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران رفع حصر از محصوران را به حقوق شهروندی ربط داده و گفته بود:

« کشور دارای چارچوب و مقرراتی‌ست. همه باید در پی اجرای مقررات باشیم. من نسبت به حقوق تک تک شهروندان ایرانی مسئولم، حتی ایرانیان خارج از کشور. در حد توان خودم در احقاق حق شهروندان می‌کوشم. از طریق تماس با قوه قضائیه و جلسات رؤسای قوا، حقوق شهروندی را پیگیری می‌کنم.»

صادق لاریجانی در سخنانی که در جمع مسئولان قوه قضائیه ایراد کرد، یک بار دیگر به تأکید این مدعا را در میان آورد که حصر میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از مصوبات شورای عالی امنیت ملی‌ست.

او به دولت روحانی و رسانه‌های نزدیک به دولت هشدار داد که اگر «عواطف مردم را برای ایستادگی در مقابل مسائلی مانند حصر تحریک کنند» تحت پیگرد قضائی قرار می‌گیرند:

«هشدار می‌دهیم که این بساط را جمع کنند وگرنه قوه قضاییه با اقتدار، خود این بساط را جمع خواهد کرد.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او از آنان به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند، از بهمن‌ ۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

در ماه‌های گذشته مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، ‌ محمد خاتمی، ‌ رییس جمهوری اسبق، و علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، خواستار رفع حصر این سه نفر شده‌اند.

صادق لاریجانی در جمع مسئولان قوه قضائیه یک بار دیگر یادآوری کرد که حتی اگر از محصوران رفع حصر شود، قوه قضائیه آن‌ها را محاکمه می‌کند.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی بارها اعلام آمادگی کرده‌اند که در یک دادگاه علنی محاکمه شوند. علی خامنه‌ای اما دو سال پیش در دیدار با علی مطهری، جرم این دو نفر را بسیار بزرگ توصیف کرده و گفته بود چنانچه محاکمه شوند مجازات سنگینی در انتظارشان است.

بیشتر بخوانید:

کلید قفل حصر در دست کیست؟

Share