Share

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران طی نامه‌ای از زندانیان سیاسی خواسته تا «سریعاً» به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، خاتمی در این نامه خطاب به فیض‌الله عرب‌سرخی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که هم‌اکنون در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می‌برد، نوشته: «چند روزی است که شما و عده‌ای از عزیزانی که در زندان به‌سر می‌برند به اعتصاب غذا دست زده‌اید و این امر همه ما را نسبت به سلامتی شما نگران کرده است و پاره‌ای اخبار نیز این نگرانی را تشدید می‌کند.»

وی سلامتی و بازگشت زندانیان را به زندگی عادی، «مهم‌ و فوری» خوانده و ابراز امیدواری کرده که خواسته‌اش برای پایان اعتصاب غذا پذیرفته شود.

خاتمی همچنین از مقامات حکومت ایران خواسته «برای یک‌بار هم که شده از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند.»

به گفته وی معترضان «مطالبی دارند که در جریان مذاکره بهتر می‌توان به آن‌ها رسیدگی کرد، تا یا دوستان قانع شوند یا مطالب آنان مورد توجه و اجابت قرار گیرد.»

محمد خاتمی از مقامات حکومت ایران خواسته برای یک‌بار هم که شده از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند

فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان نیز در پیام مشترکی خطاب به زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده بند ۳۵۰ اوین از آن‌ها خواسته‌اند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، آیت‌الله اسدالله بیات‌زنجانی از مراجع تقلید و شماری از وکلای دادگستری نیز با ابراز نگرانی از سلامت زندانیان، خواهان پایان یافتن اعتصاب غذا شده‌اند.

 

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین‌زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، عمادالدین باقی و محمدجواد مظفر زندانیانی هستند که از ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

هدی‌صابر، از فعالان ملی- مذهبی و عضو هیأت تحریریه مجله توقیف‌شده‌ «ایران فردا» که از ١٢ مردادماه ١٣٨٩ در بازداشت بود، از تاریخ ١٢ خرداد سال جاری در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود. وی ۲۱ خرداد پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

پزشکان متخصص علت مرگ هدی صابر را ناشی از عوارض اعتصاب غذا اعلام کرده‌اند اما مخالفان حکومت ایران می‌گویند وی بر اثر «ضرب و شتم» و «تأخیر» در انتقال به بیمارستان «کشته» شده است.

هاله سحابی، زندانی سیاسی که به دلیل وخامت حال پدرش، عزت‌الله سحابی ارئیس شورای فعالان ملی- مذهبی به مرخصی آمده بود، روز ۱۱ خرداد جاری در مراسم تشییع پیکر پدرش در پی درگیری با نیروهای «لباس شخصی» جان‌باخت.

پس از آزادی باقی و مرخصی مظفر، «محسن امین‌زاده و مهدی اقبال» به جمع اعتصاب‌کنندگان زندان اوین پیوستند.

در همین حال کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز و مسعود باستانی، سه روزنامه‌نگار؛ علی‌اکبر عجمی، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران و فعال دانشجویی چپ‌گرا؛ جعفر اقدامی، فعال حقوق بشر و حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی؛ شش زندانی سیاسی زندانی در زندان رجایی‌شهر هستند که در حمایت از زندانیان اعتصاب‌کننده زندان اوین اعتصاب غذا کرده‌اند.

تارنمای کلمه همچنین خبر داده چهارشنبه اول تیر زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند با «چشم‌بند» به دادسرای اوین احضار شده‌اند.

بنا به این گزارش «اعتصاب‌کنندگان گفته‌اند مجبور کردن زندانی به استفاده از چشم‌بند برخلاف قوانین شهروندی است» و به همین دلیل از پاسخگویی به سوالات بازجویان خودداری کرده‌اند.

 

Share