Share

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی در زندان اوین در دیداری که با خانواده خود داشته، از اعمال فشارهای شدید در دوران بازجویی اش خبر داده است.

هنگامه شهیدی در بیمارستان

او که در بند ۲۴۱ زندان اوین به سر می برد به خانواده اش گفته است ٨٣ روز است در انفرادی به سر می‌برد و از دهه دوم فروردین‌ ماه در بند ٢٠٩، هر روز ۱۲ساعت بازجویی شده بدون این‌که حتی اجازه بلند شدن از روی صندلی اش را داشته باشد.»

تارنگار تخصصی حقوق بشر در ایران گزارش کرده است این زندانی سیاسی به خانواده اش گفته سه روز در هفته از ساعت ١٠ شب تا دو صبح با چشم‌بند بازجویی می شود.

شهیدی هدف از این کار را گرفتن اعتراف دروغ در شرایطی عنوان کرده که او تحت فشار گرسنگی و بی‌خوابی قرار می گیرد: «سه روز در هفته از ساعت ١٠ شب تا دو صبح با چشم‌بند بازجویی دارم تا بتوانند تحت فشار گرسنگی و بی‌خوابی از من اعتراف دروغ بگیرند.»

بر اساس اخبار و گزارش های منتشر شده با توجه به شرایط جسمانی نامناسب هنگامه شهیدی، او نهم خرداد ماه پس از مدت‌ها پیگیری از سوی خانواده، به بیمارستان تهران کلینیک منتقل شد و تحت درمان قلب قرار گرفت.

گفته می شود این روزنامه نگار زندانی با وجود وخامت حالش پس از چند ساعت دوباره به زندان اوین بازگردانده شده است.

خانواده خانم شهیدی پس از آخرین دیدار با این روزنامه نگار اعلام کرده اند کاهش وزن و ضعف شدید جسمانی در او کاملا مشهود است و بدنش در پی ۸۳ روز اعتصاب غذا آب پس می‌زند.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فعال سیاسی، پس از بازداشت در تاریخ ۱۹ اسفند ۹۵، در اعتراض به این بازداشت که آن را غیرقانونی می داند، دست به اعتصاب غذا و دارو زده و در این مدت به دلیل وخامت حالش بارها به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

او از ناراحتی قلبی هم رنج می‌برد.

پرونده هنگامه شهیدی در شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تحت رسیدگی ست و مسئولان قضایی به وکیل این روزنامه‌نگار گفته اند اتهام او امنیتی ست.

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) پیشتر در بیانیه‌ ای با اشاره به بازداشت این روزنامه نگار و عده دیگری از روزنامه‌نگاران در آستانه نوروز، بسرکوب و فشار بر روزنامه‌نگاران را محکوم و  یک بار دیگر خواهان آزادی بدون قید و شرط همه روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران زندانی در ایران شد.

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود.

او نهم تیرماه ۸۸ و در جریان بازداشت‌ های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اهانت به ریاست جمهوری وقت (محمود احمدی‌نژاد)» در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی یحیی (عباس) پیرعباسی به شش سال حبس محکوم شد.

حکم صادر شده برای هنگامه شهیدی در تاریخ ششم اسفند ماه ۸۸ در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد اما او به دلیل بیماری قلبی اش اواخر خرداد ماه سال ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد.

این محکومیت در مهر ماه سال ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط او از سوی دادگاه پایان یافت.

Share