Share

دونالد ترامپ تصمیم مهم خود درباره خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس را پنج‌شنبه یکم ژوئن / ۱۱ خرداد در کاخ سفید اعلام خواهد کرد. در آمریکا نشانه‌هایی وجود دارد که او می‌خواهد کشورش را از این پیمان خارج کند.

دونالد ترامپ درباره تصمیم به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس: به‌زودی پی خواهید برد

دونالد ترامپ درباره تصمیم به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس: به‌زودی پی خواهید برد

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نسبت به خروج از توافق اقلیمی پاریس به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داد.

یونکر گفت: «اگر رئیس جمهوری آمریکا در ساعات و یا روزهای آینده بگوید که می‌خواهد از توافق اقلیمی پاریس خارج شود موظفیم که به اروپا بگوییم: با این روش چیزی پیش نخواهد رفت.»

در آخرین روز‌های سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۰ کشور توافق کردند تا همگی در کنار یکدیگر برای توقف روند گرمایش هوا و جلوگیری از افزایش دما تا زیر دو درجه سانتیگراد (نسبت به مقطع ورود جهان به عصر صنعتی شدن) گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. روسیه از پذیرش این معاهده جهانی سر باز زد، اما در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آن را پذیرفت.

از توافق اقلیمی پاریس به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دوران ریاست جمهوری اوباما یاد می‌شود.

«آینده مردم جهان»

ژان کلود یونکر خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی را یادآوری کرد و گفت: «این موضوع نه تنها به آینده مردم اروپا که به آینده مردم همه کشورها مربوط است.»

به‌گفته رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اگر مبارزه با تغییرات آب و هوایی قاطعانه پیش نرود ۸۳ کشور در برابر خطر نابودی مساحت سرزمین‌شان قرار خواهند گرفت.

یونکر افزود تصور خروج فوری از توافق اقلیمی پاریس تصوری اشتباه است زیرا سه چهار سال طول خواهد کشید که آمریکا از آن کاملاً خارج شود.

او با طعنه به ترامپ که همواره از «خبرهای جعلی» سخن می‌گوید، گفت: «هر قانون و هر توافق جهانی “خبرهای جعلی” نیستند. باید آن‌ها را حفظ کرد.»

ترامپ: به‌زودی پی خواهید برد

دونالد ترامپ روز چهارشنبه نخواست تا در مورد گرایش‌اش به خروج آمریکا از توافق پاریس چیزی بگوید، او در پاسخ پرسش خبرنگاران در این‌باره گفت: «به‌زودی پی خواهید برد.»

شون اسپیسر، سخنگوی کاخ سفید نیز درباره این‌که آیا ترامپ تصمیم خود را گرفته است چیزی نگفت و تنها به این بسنده کرد که «او حرف آخر را خواهد زد».

پیش از آن، بلاگ خبری «اکسیوس» گزارش داده بود که ترامپ تصمیم تاریخی خود را گرفته اما درباره روش و چگونگی خروج از این پیمان تصمیمی گرفته نشده که یک گروه کوچک در کاخ سفید آن را مورد بررسی قرار خواهند داد..

یک مقام کاخ سفید نیز به آسوشیتدپرس گفته بود که انتظار می‌رود ترامپ خروج آمریکا از توافقنامه پاریس را اعلام کند.

گام ترامپ می‌تواند رادیکال‌تر باشد

ترامپ می‌تواند روند طولانی خروج از توافق اقلیمی پاریس را در پیش بگیرد اما او می‌خواهد از کنوانسیون آب و هوایی سازمان ملل متحد که از سال ۱۹۹۴ به‌اجرا گذاشته شده نیز خارج شود و خروج از این کنوانسیون گامی رادیکال‌تر محسوب می‌شود.

اگر ترامپ موفق شود آمریکا را از توافق اقلیمی پاریس خارج کند، این اقدام پس از بحث‌های داخلی طولانی، موفقیتی برای تندروهای کاخ سفید، مشاورانش استفان بنن و استفان میلر خواهد بود. جرد کوشنر، داماد و مشاور دیگر ترامپ و ایوانکا دختر ترامپ که همسر کوشنر است، با خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس مخالف‌اند.

نظرسنجی‌ها در آمریکا نیز حاکی از آن است که دو سوم مردم این کشور خواهان ماندن در چارچوب توافق اقلیمی پاریس هستند. بیشتر بخش انرژی در آمریکا هم  با خروج از توافق پاریس مخالف‌اند.

افزون بر این در نشست گروه ۷ که به‌تازگی در سیسیل ایتالیا برگزار شد رهبران شش کشور تلاش کردند تا ترامپ را به اهمیت شرایط آب و هوایی آگاه کنند و مانع از خروج آمریکا از توافق پاریس شوند.

اکنون باید منتظر ماند تا رئیس جمهوری آمریکا تصمیم قطعی خود در این‌باره را پنج‌شنبه یکم ژوئن / ۱۱ خرداد ساعت ۱۵ به‌وقت محلی (۲۱ به‌وقت اروپای مرکزی ـ ۲۳ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران) اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

دولت آمریکا خروج از توافق اقلیمی پاریس را بررسی می‌کند

Share