ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش‌ جامعه جهانی به خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس

اظهار تأسف و دریغ، اما این وعده که جامعه جهانی اکنون تلاش بیشتری برای کاهش گازهای گلخانه‌ای انجام می‌دهد: آمریکا به جهان پشت کرد، اما جهان به آمریکا پشت نمی‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شامگاه گذشته خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس را اعلام کرد و خواهان توافق تازه‌ای شد که به نفع اقتصاد آمریکا باشد. سران کشورهای ایتالیا، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه‌ای درخواست رئیس جمهوری آمریکا را با قطعیت رد کردند. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفته است: آمریکا به جهان پشت کرد، اما ما به آمریکا پشت نمی‌کنیم.

پائولو جنتیلونی (نخست وزیر ایتالیا)، آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان) و امانوئل مکرون (رئیس جمهور فرانسه)
  • بیانیه مشترک آلمان، ایتالیا و فرانسه

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق اقلیمی پاریس اظهار تأسف کرد و از جامعه جهانی خواست تلاش بیشتری برای حفاظت از محیط زیست به کار ببندد.

برلین، پاریس و رم با یک بیانیه مشترک پیام روشنی به واشنگتن فرستادند: توافقی که ۲۰ سال بر سر آن مذاکره شده را نمی‌توان لغو کرد و به گونه‌ای دیگری درآورد که به نفع اقتصاد آمریکا باشد.

در بیانیه مشترک آلمان، ایتالیا و فرانسه آمده است:

«ما تحولی را که در دسامبر ۲۰۱۵ در پاریس رقم خورد غیر قابل بازگشت می‌دانیم و اعتقاد راسخ داریم که نمی‌توان درباره توافق‌نامه پاریس مجدداً مذاکره کرد. توافق اقلیمی پاریس ابزاری‌ست برای بقا و دوام سیاره ما، جوامع بشری و اقتصاد کشورها.»

سه کشور اروپایی در بیانیه مشترکشان از جامعه جهانی خواسته‌اند برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تلاش بیشتری کنند.

  • شورای اروپا

شورای اروپا نیز اعلام کرده است که اتحادیه اروپا قصد دارد رهبری حفاظت از محیط زیست را به عهده بگیرد. در بیانیه شورای اروپا آمده است که از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق اقلیمی پاریس متأسف است اما جهانیان مطمئن باشند که اروپا به تعهدات [زیست‌محیطی] خود عمل می‌کند.»

  • سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز تأسف عمیق خود را از خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس اعلام کرده و گفته است آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی می‌توانست نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه‌ای ایفا کند.

  • باراک اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا که در شکل‌گیری توافق اقلیمی پاریس نقش مهمی ایفا کرده است با صدور بیانیه‌ای دونالد ترامپ را متهم کرد که مانع از تحقق یافتن آینده بهتری برای شهروندان آمریکایی شده است.

او در این بیانیه نوشته است اطمینان دارد که از این پس شهروندان آمریکایی، ایالت‌ها و صنایع آمریکا نقش مهم‌تر و موثرتری در حفاظت از محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه‌ای ایفا خواهند کرد.

  • چین  

جمهوری خلق چین نیز با صدور بیانیه‌ای از خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس اظهار تأسف کرده است. در این بیانیه نیز گفته شده که جامعه جهانی اکنون می‌بایست برای  کاهش گازهای گلخانه‌ای اهتمام بیتشری کند.

جمهوری خلق چین در بیانیه‌اش به این نکته هم اشاره کرده که آمریکا نقش مهمی در شکل‌گیری توافق اقلیمی پاریس ایفا کرد. به همین جهت خروج این کشور از این پیمان جهانی باعث تأسف بیشتری است.

خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس گازهای گلخانه‌ای را به میزان سه میلیارد تن در سال افزایش می‌دهد. گازهای گلخانه‌ای نقش مهمی در گرمایش زمین و ذوب شدن کوه‌های یخی و افزایش سطح دریاها ایفا می‌کنند.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.