Share

گرمای بی‌سابقه‌ای استان سیستان و بلوچستان را فراگرفته است. در شهر راسک، مرکز شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان، در شهر کنارک و همچنین در چابهار دمای بین ۴۴ تا ۵۱ درجه سانتیگراد ثبت شده که تاکنون سابقه نداشته است. درخت‌های نخل در برخی از مناطق استان خود به خود آتش می‌گیرند. عده‌ای گرمازده شده‌اند. هزینه برق هم غیر قابل پرداخت است.

نخلستان‌‌هایی که در اثر گرما آتش می‌گیرند

مولوی عبدالصمد کریم‌زایی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در یکی از خطبه‌های نماز جمعه این شهر از دولت روحانی خواست در تعرفه‌های برق تجدید نظر کند:

«گرمای بی‌سابقه و بالا بودن تعرفه‌های برق مشکلاتی را برای مردم سیستان و بلوچستان به وجود آورده. از دولت انتظار می‌رود تعرفه‌های برق این استان را همچون استان هرمزگان محاسبه کند.»

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که به خاطر گرمای بی‌سابقه در سیستان و بلوچستان، اهالی این استان در ماه گذشته بیش از یک میلیون تومان فقط به عنوان هزینه برق پرداخت کرده‌اند. از میان شهرهای استان، فقط کنارک و چابهار از تعرفه برق مناطق گرمسیری برخوردارند.

فرهاد پرنیان، یکی از اهالی ایرانشهر به روزنامه «شهروند» گفته است:

 «هوا جوری شده که دو روز است از شدت گرما سر کار نمی‌روم، خیلی‌ها مثل من‌اند. آفتاب بدجور می‌سوزاند و باد داغ می‌آید. بدترش اینجاست که در این دما برق نداریم و آب هم که به برق بستگی دارد. ولتاژ برق نه فقط در ایرانشهر، درهمه شهرها کم است و ساعت به ساعت قطع می‌شود، البته به جز زاهدان. شاید باور نکنید اما کارگرهای زحمتکش تو این گرمای وحشتناک و سوزان درحال کارند. چهار روزی است بنزین هم در ایرانشهر قطع شده است، خلاصه با این شرایط به سختی زندگی می‌کنیم.»

علاوه بر گرمای بی‌سابقه، گرد و خاک و طوفان نیز زندگی را بر اهالی سیستان و بلوچستان دشوار کرده است.

ایرج ضاریان، رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر به خبرگزاری تسنیم گفته است بیش از ۳۵ نفر از اهالی شهرستان‌‌های ایرانشهر و نیکشهر و سرباز دچار گرمازدگی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری‌های محلی گزارش داده‌اند که یک نفر درچابهار بر اثر گرمازدگی درخیابان بیهوش شده است. ابراهیم شکری، رئیس اورژانس چابهار به «مکران‌نیوز» گفته است: این اتفاق درشهرک صنعتی افتاده و شخص را به بیمارستان برده‌اند و دلیل ضعف به دلیل قرارگرفتن درمعرض گرما بوده است.

خساراتی هم به کشاورزان سیستان و بلوچستان وارد شده. روز گذشته نخلستان‌های شهر دشت در اثر گرما آتش گرفت و ۷۰ درخت نخل خاکستر شد.

در شهرستان قصدقند هم دو هکتار زمین زراعی آتش گرفت و ۱۲۰ درخت نخل در آتش سوخت.

بیشتر بخوانید:

سوختن ۱۱۲ نخل در سیستان و بلوچستان بر اثر گرما

Share