Share

اردشیر امیرارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، خواهان اقدام «فوری» وی در رسیدگی به وضع زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده‌اند، شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، اردشیر امیرارجمند از آمادگی شورای هماهنگی راه سبز امید برای همکاری با احمد شهید خبر داده و افزوده موارد نقض حقوق بشر در ایران را به‌طور مستند در اختیار وی قرار می‌دهد.

شورای هماهنگی راه سبز امید تشکلی است که پس از بازداشت خانگی رهبران مخالفان فعالیتش را آغاز کرده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان به همراه همسرانشان از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.

اردشیر امیرارجمند در این نامه با یادآوری انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ نوشته پس از انتخابات، «اقتدارگرایان حاکم بر کشور با نقض گسترده و سیستماتیک موازین حقوق بشر و قوانین جاری کشور، صدها شهروند ایرانی را به شهادت رسانده، زندانی و شکنجه کرده‌اند، آن‌ها را از محل تحصیل و کار خود اخراج کرده و یا از دیگر حقوق شهروندی محروم کرده‌اند، تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را سرکوب کرده‌اند و احزاب، سندیکاها و مطبوعات مستقل را تعطیل نموده‌اند.»

شورای هماهنگی راه سبز امید از احمد شهید خواسته تا از امکانات سازمان ملل برای «رساندن فریاد حق‌طلبانه مردم ایران به جامعه جهانی»، «الزام مقامات جمهوری اسلامی به رعایت موازین جهانی حقوق بشر» و «پذیرش فوری شکل‌گیری یک هیأت حقیقت‌یاب مستقل» برای رسیدگی به درگذشت هدی صابر و هاله سحابی استفاده کند

وی افزوده اکنون چهار ماه است که رهبران جنبش سبز همراه با همسرانشان در خانه «بدون هیچ‌گونه استناد قضایی و قبول مسئولیت قانونی و شفاف»، زندانی کرده‌اند و در وضعیت جسمانی «نامناسب» به سر می‌برند و از معاینه توسط پزشک مورد اعتماد «محروم» هستند.

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید با اشاره به اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی نوشته آن‌ها در اعتراض به «شهادت هدی صابر و هاله سحابی» به‌صورت نامحدود به اعتصاب غذا دست زده‌اند.

هدی‌صابر، از فعالان ملی- مذهبی و عضو هیأت تحریریه مجله توقیف‌شده‌ «ایران فردا» که از ١٢ مردادماه ١٣٨٩ در بازداشت بود، از تاریخ ١٢ خرداد سال جاری در اعتراض به «قتل هاله سحابی» دست به اعتصاب غذا زده بود. وی ۲۱ خرداد پس از ۱۰ روز اعتصاب غذا در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

 

پزشکان متخصص علت مرگ هدی صابر را ناشی از عوارض اعتصاب غذا اعلام کرده‌اند اما مخالفان حکومت ایران می‌گویند وی بر اثر «ضرب و شتم» و «تأخیر» در انتقال به بیمارستان «کشته» شده است.

 

هاله سحابی، زندانی سیاسی که به دلیل وخامت حال پدرش، عزت‌الله سحابی ارئیس شورای فعالان ملی- مذهبی به مرخصی آمده بود، روز ۱۱ خرداد جاری در مراسم تشییع پیکر پدرش در پی درگیری با نیروهای «لباس شخصی» جان‌باخت.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین‌زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، عمادالدین باقی و محمدجواد مظفر زندانیانی هستند که از ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

پس از آزادی باقی و مرخصی مظفر، «محسن امین‌زاده و مهدی اقبال» به جمع اعتصاب‌کنندگان زندان اوین پیوستند.

اردشیر امیرارجمند در این نامه گفته به دلیل «بی‌توجهی عمدی» مقامات کشور به قانون، حمایت از حقوق شهروندان «ناکارآمد و بی‌اثر» شده و زندانیان به جز اعتصاب غذا و «ایثار جان خود»، راه دیگری برای تأمین حقوق «مردم ستمدیده ایران» سراغ ندارند.

شورای هماهنگی راه سبز امید از احمد شهید خواسته تا از امکانات سازمان ملل برای «رساندن فریاد حق‌طلبانه مردم ایران به جامعه جهانی»، «الزام مقامات جمهوری اسلامی به رعایت موازین جهانی حقوق بشر» و «پذیرش فوری شکل‌گیری یک هیأت حقیقت‌یاب مستقل» برای رسیدگی به درگذشت هدی صابر و هاله سحابی استفاده کند.

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ به‌عنوان «گزارشگر ویژه سازمان ملل» در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند اجازه سفر گزارشگر ویژه حقوق بشر را به ایران نمی‌دهند.

 

Share