Share

آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران گفته است: «شکستن اعتصاب غذا یک تکلیف شرعی است.»

 

به گزارش تارنمای کلمه، آیت‌الله بیات در تماسی با محمدجواد مظفر یکی از زندانیانی که اعتصاب غذا کرده و هم‌اکنون در مرخصی است، گفته: «این مملکت برای رسیدن به آزادی و ساخته‌شدن دوباره، به شدت به وجود این عزیزان (زندانیان اعتصاب‌کننده) نیازمند است.»

 

همچنین دختر و داماد آیت‌الله حسین‌علی منتظری و مصطفی معین از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز از زندانیان سیاسی خواسته‌اتد تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین‌زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، عمادالدین باقی و محمدجواد مظفر زندانیانی هستند که از ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ در اعتراض به جان‌باختن هدی صابر و هاله سحابی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.

آیت‌الله بیات: این مملکت برای رسیدن به آزادی و ساخته‌شدن دوباره، به شدت به وجود این عزیزان (زندانیان اعتصاب‌کننده) نیازمند است

پس از آزادی باقی و مرخصی مظفر، «محسن امین‌زاده و مهدی اقبال» به جمع اعتصاب‌کنندگان زندان اوین پیوستند.

پیش‌تر نیز شمار دیگری از شخصیت‌های سیاسی و دینی خواهان پایان دادن به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شده بودند.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران شنبه چهارم تیر ۱۳۹۰ طی نامه‌ای از زندانیان سیاسی خواست تا «سریعاً» به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

وی سلامتی و بازگشت زندانیان را به زندگی عادی، «مهم‌ و فوری» خوانده و ابراز امیدواری کرده که خواسته‌اش برای پایان اعتصاب غذا پذیرفته شود.

 

خاتمی همچنین از مقامات حکومت ایران خواسته «برای یک‌بار هم که شده از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند.»

فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان نیز در پیام مشترکی خطاب به زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده بند ۳۵۰ اوین از آن‌ها خواسته‌اند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

 

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، آیت‌الله اسدالله بیات‌زنجانی از مراجع تقلید و شماری از وکلای دادگستری نیز با ابراز نگرانی از سلامت زندانیان، خواهان پایان یافتن اعتصاب غذا شده‌اند.

در همین حال کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز و مسعود باستانی، سه روزنامه‌نگار؛ علی‌اکبر عجمی، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران و فعال دانشجویی چپ‌گرا؛ جعفر اقدامی، فعال حقوق بشر و حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی؛ شش زندانی سیاسی زندانی در زندان رجایی‌شهر هستند که در حمایت از زندانیان اعتصاب‌کننده زندان اوین اعتصاب غذا کرده‌اند.

یکشنبه پنجم تیر نیز شورای هماهنگی راه سبز امید در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، خواهان اقدام «فوری» وی در رسیدگی به وضع زندانیان سیاسی که اعتصاب غذا کرده‌اند، شد.

Share