Share

محسنی اژه‌ای دستگیری برخی از مقامات دولتی در شورای عالی ایرانیان و برخی مدیران سازمان مناطق آزاد را تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حجت‌الاسلام غلام‌حسین محسنی اژه‌ای امروز در حاشیه همایش قوه قضائیه در مورد دستگیری محمدشریف ملک‌زاده، دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و مدیران مناطق آزاد ارس و اروند اظهار نظر کرد.

وی گفت: «همان‌طور که دادستان تهران گفته پرونده تهران (ملک‌زاده) در مرحله تحقیقات مقدماتی است ولی دو پرونده دیگر ارتباط مستقیمی با این پرونده ندارند هر چند که زیرمجموعه‌ای از سازمان مربوطه هستند.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود: «این احتمال وجود دارد که در این دستگاه و سایر سازمان‌ها نیز در ارتباط با این پرونده‌ها افرادی دیگری هم دستگیر شوند اما این‌طور نیست که مستقیمأ با پرونده تهران ارتباط داشته باشند.»

سخنگوی قوه قضائیه: این احتمال وجود دارد که در این دستگاه و سایر سازمان‌ها نیز در ارتباط با این پرونده‌ها افرادی دیگری هم دستگیر شوند

محمدشریف ملک‌زاده روز پنج‌شنبه دوم تیرماه جاری بازداشت شد. اسماعیل کوثری، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که ملک‌زاده به دلیل «اتهامات مالی و وجود پرونده‌های فراوان در قوه قضائیه» بازداشت شده است.

این در حالی است که محمدشریف ملک‌زاده چنین اتهاماتی را رد می‌کرد.

ملک‌زاده، دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور روز شنبه ۲۸ خردادماه از سمت خود استعفا داد و از سوی علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به‌عنوان «معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه» منصوب گردید.

 

انتصاب ملک‌زاده که از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران است واکنش تند نمایندگان اصول‌گرای مجلس را در پی داشت.

 

۲۵ تن از نمایندگان مجلس فردای آن روز با آماده‌ کردن طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه به او تا دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ مهلت دادند ملک‌زاده را برکنار کند.

وی پس از چند روز کشمکش و بر اثر فشار اصول‌گرایان مخالف دولت، روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد استعفا کرد و وزیر امور خارجه این استعفا را پذیرفت.

پس از ملک‌زاده، علی‌اصغر پرهیزکار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند، بازداشت گردید و روز شنبه چهارم تیر ۱۳۹۰ علی‌رضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس نیز دستگیر شد.

در همین حال تارنمای آینده خبر داده افشین روغنی معاون اقتصادی و امور بین‌الملل وزارت صنایع و معادن نیز بازداشت شده است.

با این حال تاکنون دولت ایران در برابر بازداشت‌های چند روز اخیر واکنشی نشان نداده است.

 

افراد بازداشت شده جزو هم‌فکران و یاران اسفندیار رحیم مشایی و عضو «جریان انحرافی» تلقی می‌شوند.

«جریان انحرافی» توصیفی است که اصول‌گرایان منتقد دولت درباره اسفندیار رحیم مشایی و هم‌فکران وی به کار می‌برند.
 

Share