Share

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران از اجرای طرح «کارورزی» به صورت سراسری خبر داد. معاون او می‌گوید که دستمزد کارورزان ۳۱۰ هزار تومان خواهد بود.

۵ میلیون دانش آموخته در ایران جویای شغلند. عکس- آرشیو

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران جمعه ۱۲ خرداد از اشتغال ۱۵۰ هزار نفر در قالب طرح «کارورزی» در سال جاری خبر داد.

به گفته او قرار است که ۲۰ هزار نفر از متقاضیان کارورزی در بخش آی تی، ۳۰ هزار نفر در بخش کشاورزی و ۳۰ هزار نفر نیز در بخش تعاون جذب شوند.

بر اساس طرح کارورزی که با انتقاد تشکل‌های کارگری روبرو شده، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای دوره‌های چهار تا شش ماه به کارگاه‌ها معرفی خواهند شد.

در این طرح پیش‌بینی شده است که کارورزان یک سوم حداقل دستمزد را دریافت کنند و کارفرمایان از بیمه خدمات اجتماعی معاف شده‌اند.

وزیر کار هدف از اجرای این طرح را کاهش بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اعلام کرد و گفت که دولت مقرر کرده است که از بالاترین ظرفیت بنگاه‌ها برای اجرای این طرح استفاده شود.

بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری رسمی دانش آموختگان ایران ۱۸ درصد است اما مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ بیکاری این گروه را ۴۰ درصد اعلام کرده است.

وزیر کار ایران هم گفت که در سال گذشته ۷۰ درصد جویندگان کار دارای مدرک دانشگاهی بودند.

ربیعی پیشتر از ورود ۵ میلیون جویای کار دانش آموخته به بازار کار خبر داده و بیکاری فارغ‌التحصیلان را یکی از «بحران‌‌های آینده» ایران عنوان کرده بود.

در همین رابطه عیسی منصوری معاون وزیر کار دستمزد کارورزان را ۳۱۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت که از هفته نخست تیر ماه اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

به گفته او کارورزان در دوره آموزش تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار خواهند گرفت.

منصوری گفت که تا کنون ۶۰ هزار نفر برای طرح کارورزی ثبت‌نام کرده‌اند و برنامه ریزی دولت اشتغال ۱۵۰ هزار نفر در قالب این طرح است.

بر اساس این طرح کارورزان دانش آموخته موظفند که ماهیانه حداقل ۱۰۰ ساعت در کارگاه‌ها اشتغال داشته باشند.

هدف از این طرح انتقال دانش و تجربه میان دانش آموختگان و کارگاه‌ها اعلام شده است.

محمد حبیبی دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران پیشتر این طرح را «جایگزین لایحه اصلاح قانون کار» و «مصداق بارز بهره‌کشی از نیروی کار» دانسته بود.


در همین زمینه: طرح دولت روحانی برای کاهش نرخ بیکاری: اشتغال با یک سوم دستمزد

Share