Share

شبه‌نظامیان شیعه عراق «بعاج» را از کنترل داعش خارج کردند.

حشد الشعبی عراق

تلویزیون دولتی عراق یکشنبه، چهارم ژوئن/۱۴ خرداد اعلام کرد که شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران توانسته‌اند شهر بعاج را از کنترل گروه «دولت اسلامی» (داعش) خارج کنند.

شهر بعاج در استان نینوا قرار دارد و یکی از آخرین شهرهای عراقی تحت کنترل داعش در غرب موصل و در نزدیکی مرز سوریه با عراق بود.

سپاه پاسداران ایران بزرگترین و اصلی‌ترین حامی نیروهای شبه‌نظامی شیعه عراق، موسوم به «حشد الشعبی» است که در نبرد علیه داعش در بسیاری از نقاط عراق، از جمله غرب موصل حضور دارد. این نیروها از ورود به خود شهر موصل منع شده‌اند. این شبه‌نظامیان به نقض حقوق اهل سنت و اعمال خشونت علیه آنها و گاه ارتکاب جنایات جنگی متهم شده‌اند.

هفته گذشته یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران در بعاج کشته شد. به گزارش تسنیم، شعبان نصیری از فرماندهان قدیمی لشکر ۱۰ سید الشهدا استان البرز در نبرد با داعش در حوالی این شهر کشته شد.

حشد الشعبی دو هفته پیش اعلام کرده‌بود که با بازپس‌گیری پایگاه نظامی سنجار از داعش که در نزدیکی بعاج قرار دارد، به مرز با سوریه نزدیک‌تر شده. عراق از طریق شبه‌نظامیان شیعه خود به سمت مرز سوریه نزدیک می‌شود تا کنترل آن را برعهده بگیرد. ارتش سوریه نیز در حال نزدیک‌شدن به مرزهای خود با عراق است. داعش با جابجایی آسان از طریق این مرزها توانست قدرت خود را در ابتدای کار افزایش دهد و تثبیت کند.

به گفته خبرگزاری رویترز، گزارش‌ها حاکی از آن است که ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش در حوالی بعاج، در منطقه اندک باقیمانده تحت کنترل این گروه بین غرب موصل تا مرز سوریه مخفی شده است.


در همین زمینه

Share