Share

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز خود، در رابطه با تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نظر کرد.

مهمان‌پرست گفت: «درباره این موضوع دو نکته وجود دارد که نباید با هم اشتباه گرفته شود؛ یکی گزارشگرهای موضوعی هستند که با همکاری و مشارکت خود کشورها به جوامع مختلف سفر می‌کنند.»

وی افزود: «کشور ما نیز تاکنون از شش گزارشگر موضوعی دعوت کرده است که پس از سفر به ایران گزارش‌هایی تهیه کرده‌اند.»

مهمان‌پرست در باره نکته بعدی گفت: «نکته‌ای که به‌تازگی از طرف شورای حقوق بشر اعلام شده است تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی همه مسائل حقوق بشری کشورمان است که این اقدامی گزینشی با اهداف سیاسی و تحت فشارهای کشورهای غربی است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «این موضوع خارج از قاعده‌ای است که باید برای همه کشورها به‌شکل طبیعی انجام شود بنابراین تعیین چنین افرادی از نظر ما قابل قبول نخواهد بود.»

مهمان‌پرست: ما این را اقدامی سیاسی برای اعمال فشار برخی از کشورها می‌دانیم و فکر نمی‌کنیم حرکت درستی باشد

مهمان‌پرست افزود: «ما این را اقدامی سیاسی برای اعمال فشار برخی از کشورها می‌دانیم و فکر نمی‌کنیم حرکت درستی باشد.»

رامین مهمان‌پرست در حالی تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران را «خارج از قاعده» اعلام می‌کند که ۲۲ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل که اکثریت آنان را تشکیل می‌دهد به این اقدام رأی مثبت داده‌اند.

این نخستین بار نیست که یک مقام جمهوری اسلامی ایران در برابر موضوع اعزام گزارشگر حقوق بشر چنین موضعی می‌گیرد.

پیش از این در روز یکم تیرماه جاری علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز گفت ایران پیش از تصویب قطع‌نامه شورای حقوق بشر سازمان ملل از این شورا خواسته بود تا گزارشگر موضوعی بفرستد.

وی افزود: «وقتی ما خودمان ابتدا به ساکن از شورای حقوق بشر درخواست کرده بودیم که گزارشگر موضوعی بفرستند دیگر چه ضرورتی داشت که آن‌ها بیایند و قطعنامه صادر کنند و گزارشگر ویژه بفرستند.

در چارچوب شورای حقوق بشر سازمان ملل «گزارشگر ویژه» با «گزارشگر موضوعی» تفاوت دارد.

 

«گزارشگران موضوعی» کارشناسانی هستند که تنها در یک زمینه کاری مشخص، نظیر آزادی بیان، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، رواداری مذهبی و … فعالیت می‌کنند و در نهایت هم گزارش‌های دوره‌ای خود را در اختیار شورا و نیز مجمع عمومی سازمان ملل قرار می‌دهند.

 

«گزارشگران ویژه» اما روی یک کشور خاص متمرکز می‌شوند و وضعیت حقوق بشر را تنها در همان کشور مشخص مورد بررسی قرار می‌دهند.

 

«گزارشگران ویژه» برای کشورهایی انتخاب می‌شوند که وضعیت حقوق بشر در آن‌جا «نگران‌کننده و بغرنج» است و نیاز به ناظری مستمر دارد و همچنین مقامات آن کشور همکاری خاصی با نهادها و مراجع نظارتی بین‌المللی ندارند.

 

جمهوری اسلامی از سال ۲۰۰۵ به نمایندگان سازمان ملل اجازه سفر به ایران و تهیه گزارش از وضعیت حقوق بشر در این کشور را نداده است.

اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو در روز چهارم فروردین ۱۳۹۰، به تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی مثبت دادند.

 

در روز ۲۷ خردادماه، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو، به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب گردید.

 

این برای نخستین بار در ١٠ سال گذشته است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ایران گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین می‌کند.

 

از زمان اعلام نام گزارشگر ویژه سازمان ملل، مقامات حکومتی ایران بارها علیه اعزام وی به ایران سخن گفته‌اند.
 

Share