Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که سپیده‌‌دم روز سه‌شنبه ۶ ژوئن / ۱۶ خرداد واحدهای «نیروهای دموکراتیک سوریه» حمله بزرگ خود به شهر رقه، مقر اصلی داعش در شمال سوریه را آغاز کردند. ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا در این حمله از آن‌ها پشتیبانی هوایی می‌کند. نیروهای ویژه ارتش آمریکا نیز در این عملیات نقش دارند.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» در شمال رقه ـ عکس از آرشیو

«نیروهای دموکراتیک سوریه» در شمال رقه ـ عکس از آرشیو

از آغاز عملیات آزادسازی رقه توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه»، متشکل از کردها و عرب‌ها به‌رهبری «یگان‌های مدافع خلق» در ماه نوامبر سال گذشته نیروهای این گروه به سوی رقه پیش‌روی کرده‌اند.

آمریکا با تجهیز نظامی و آموزش این نیروها هر چه بیشتر از آن‌ها حمایت کرده‌اند.

در کنار بصره در عراق که تقریباً به‌دست نیروهای عراقی افتاده است، رقه در سوریه مهم‌ترین شهری است که در دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) قرار دارد.

داعش رقه را در تابستان سال ۲۰۱۳ تصرف کرد. در ژانویه ۲۰۱۴ دیگر شورشیان سوریه موفق شدند به‌مدت کوتاهی تقریباً کل رقه را از دست داعش خارج کنند اما بعد داعش این شهر و بخش‌هایی از شرق سوریه را به تصرف خود در آورد.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، «نیروهای دموکراتیک سوریه» در ساعات نخست روز سه‌شنبه ابتدا به یک منطقه در شرق رقه حمله کردند. همچنین یک پایگاه نظامی در شمال رقه نیز مورد حمله قرار گرفت.

طلال سیلو، سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» می‌گوید «نبردها در رقه شدید است زیرا جنگجویان داعش تا پای مرگ از این به اصطلاح پایتخت خود دفاع می‌کنند.»

در ماه مه سال جاری، نیروهای داعش به تاکتیک‌های ویژه‌ای متوسل شدند و قسمت‌های دور‌تر غرب رقه و مناطقی از حومه شهر را با آب رودخانه فرات با عمق یک متر و نیم پوشاندند. این اقدام پیش‌روی نیروهای به سوی رقه را با دشواری روبه‌رو کرد.

Share