Share

آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های پارک ملی دز، واقع در شمال استان خوزستان که منشاء انسانی داشت هفت هکتار از این جنگل‌ها را سوزاند و به دام‌های روستاییان نیز آسیب رساند.

 هر سال ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی ایران دچار آتش‌سوزی می‌شوند که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن مربوط به جنگل‌ها است ـ عکس از ارشیو

هر سال ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی ایران دچار آتش‌سوزی می‌شوند که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن مربوط به جنگل‌ها است ـ عکس از ارشیو

رضا قپانچی‌پور، رئیس اداره پارک ملی دز روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد اعلام کرد که این آتش‌سوزی‌ها در روزهای پنج‌شنبه ۱۱ و شنبه ۱۳ خرداد رخ داد.

ابتدا آتش‌سوزی حاشیه روستای عایش از توابع بخش سه شهرستان دزفول به علت وزش باد شدید موجب سرایت به روستا و بروز خساراتی به دام‌های اهلی موجود در روستا شد. مأموران این آتش‌سوزی را مهار کردند اما به علت نبود راه دسترسی جهت انتقال ادوات اطفای حریق به جنگل‌های حاشیه رودخانه تلاش برای خاموش کردن آتش در جنگل ۱۲ ساعت به‌طول انجامید.

بدین ترتیب خسارت‌هایی به پوشش گیاهی و حیات وحش پارک ملی دز خوزستان وارد شد.

رضا قپانچی‌پور گفته است که دلیل آتش‌سوزی‌های پیش آمده احتمالاً سرایت آتش از سوزاندن کاه و کلش زمین‌های کشاورزی بوده است.

در روزهای اخیر در آتش‌سوزی‌های متعدد، بیش از ۱۵۰ هکتار از جنگل‌های شوش  و ۲۰ هکتار از مزارع کشاورزی و طرح مرکبات سه روستا در کهگیلویه سوختند.

احمد مطیعی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان ۶ خردادماه جاری گفته بود که در پنج سال اخیر ۹۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور سوخته که از این میان ۲۰ هزار هکتار در مرتع و جنگل بوده است.

هر سال ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی ایران دچار آتش‌سوزی می‌شوند که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن مربوط به جنگل‌ها است.

بیشتر بخوانید:

آتش‌سوزی ده‌ها هکتار از جنگل‌های شوش و مزارع کهگیلویه

آتش‌سوزی جنگل‌ها؛ کاهش ۳۵ درصدی در سراسر ایران، افزایش در خوزستان

Share