Share

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از آمادگی ایران برای صدور محصولات غذایی، میوه و تره‌بار به قطر خبر داد. مذاکراتی با مقامات قطری درباره صدور این کالاها انجام شده و انتظار می‌رود که از هفته آینده صدور این اقلام به قطر آغاز شود.

هجوم شهروندان به فروشگاه‌های مواد غذایی در دوحه (عکس: خبرگزاری فرانسه)

رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاوری به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:

« مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد که آنها چه‌مقدار درخواست محصولات غذایی و میوه و تره‌بار دارند تا تأمین کنیم البته این ظرفیت وجود دارد که در صورت درخواست قطر، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به این کشور از هفته آینده آغاز شود.»

تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان سعودی‌ست که اکنون به دلیل بحران دیپلماتیک بین عربستان و بحرین مسدود شده است. قطر هر سال مواد غذایی به ارزش چهار الی پنج میلیارد دلار از کشورهای عربستان و مصر و امارات وارد می‌کرد. ایران امیداور است که در پرتو بحران دیپلماتیک قطر با عربستان سعودی و متحدانش و انزوای بین‌المللی روزافزون این کشور بتواند به این بازار دسترسی پیدا کند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفته است:

« در شرایط کنونی روزانه ۴۰ تا ۵۰ کانتینر میوه و تره‌بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌ویژه امارات صادر می‌شود. با این توانمندی و اعمال تغییرات می‌توانیم حجم وسیعی از مواد غذایی و پروتئینی و شیلات را به قطر صادر کنیم.»

شرکت کشتیرانی والفجر یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ حمل مواد غذایی به قطر را به عهده گرفته است.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است.

بیشتر بخوانید:

ایران آسمان و سه بندرش را در اختیار قطر قرار داد

Share