Share

رئیس گروه آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ایران اعلام کرده که فقط یک سوم کودکان کار و کودکان خیابانی تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند. دستگاه‌های مرتبط با هم هماهنگ نیستند و به همین جهت آمار دقیقی هم از تعداد کودکان کار و کودکان خیابانی در دست نیست.

Kid

کودکان کار و کودکان خیابانی (عکس: آرشیو)

به تازگی اما محمدرضا سراوانی، مدیر‌کل بهزیستی استان سیستان و بلوچستان، از افتتاح دو مرکز درمان کودکان معتاد زیر ۱۸ سال در زاهدان خبر داده است.

دو سال پیش قرار بود با راه‌اندازی «بانک اطلاعات جامع کودکان» آمار دقیقی از تعداد کودکان خیابانی و کودکان کار در ایران تهیه شود. اما این پروژه هنوز سرانجام نرسیده است.

فرانک ایمانی، رییس گروه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ایران به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است:

متأسفانه به دلیل عدم وجود همکاری بین سازمان‌های مرتبط در حال حاضر تنها یک سوم کودکان کار تحت نظر سازمان بهزیستی قرار دارند. در طول سال کودکان کار به سازمان‌های خود بنیاد ( NGOها) و همچنین دیگر مراکز تحت نظر بهزیستی مراجعه می‌کنند و  به صورت مقطعی و چرخشی آموزش‌هایی می‌بینند. آمارهای مراجعه به این مراکز نشان می‌دهد که در سال گذشته در مجموع ۲۶۰۰ کودک کار به مراکز ما مراجعه کرده‌اند.»

سازمان بهزیستی کودکان کار و کودکان خیابانی را از خیابان‌ها جمع‌آوری نمی‌‌کند. تنها کودکانی که در معرض خطر باشند، به عنوان «فرزندان بهزیستی» پذیرفته می‌شوند. سایر کودکان شب‌ها محلی را برای استراحت در خیابان‌ها پیدا می‌کنند و امیدوارند که آن محل قدری امن باشد.

به گفته رییس گروه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ایران در سال گذشته تنها ۲۰۰ نفر از کودکان کار و کودکان خیابانی به عنوان فرزندان بهزیستی به مراکز بهزیستی معرفی شدند.

بیشتر بخوانید:

۳۰ درصد از کودکان کار و خیابانی به مدرسه نمی‌روند

Share