Share

چهارشنبه ۱۷ خرداد حدود ساعت ده و نیم صبح مهاجمان مسلح، به طور همزمان به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حمله کردند. این حملات نزدیک به پنج ساعت به‌طول انجامید و ۱۲ نفر کشته و ۴۲ نفر زخمی شدند. گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است.

یکی از مهاجمان مسلح در مجلس شورای اسلامی

مهاجمان به مجلس شورای اسلامی به کلاشنیکف و کلت مسلح بودند. عده‌ای را هم در مجلس به گروگان گرفتند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گزارش داده که یکی از مهاجمان خود را در ساختمان اداری مجلس در یک عملیات انتحاری منفجر کرد.

در حمله به آرامگاه آیت‌الله خمینی دست کم یک مهاجم انتحاری و یکی از کارکنان آرامگاه کشته شدند. مهاجمان به آرامگاه خمینی، بنا به گزارش رسانه‌های داخلی چهار نفر بودند و حملات خود را ابتدا با تیراندازی آغاز کردند. یکی از مهاجمان یک زن بوده که بازداشت شده است. او یک جلیقه انتحاری هم داشته است. گزارش شده که هشت نفر در حمله به مقبره آیت‌الله خمینی  هشت نفر کشته شده‌اند. معاون وزیر کشور اعلام کرده که ایران آماده‌باش است.

ادامه خبرها به شکل پوشش همزمان:

 • فیلمی که داعش منتشر کرد

شبکه اعماق ساعتی پس از آنکه داعش مسئولیت حمله به تهران را به عهده گرفت، فیلمی از حمله مهاجمان به مجلس شورای اسلامی منتشر کرد. در این فیلم یکی از کارمندان مجلس شورای اسلامی گلوله خورده و پشت میزش بر زمین افتاده است. در همان حال مهاجمان که به هیجان آمده‌اند، به زبان عربی شعار می‌دهند.

ساعتی بعد از انتشار این فیلم، حسینعلی حاجی دلیگانی، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری فارس گفت:

«فیلم منتشر شده داعش از ساختمان مجلس مربوط به دفتر بنده است و دو تن از همکاران ما در این عملیات به شهادت رسیده‌اند.»

 • ۳۰ مجروح و دو کشته در حمله به مجلس شورای اسلامی:

سردار حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که مهاجمان با پوشش زنانه از مسیر محل تردد ارباب رجوع وارد مجلس شدند:

«آنها از همان در ورودی به نیروهای محافظ تیراندازی کردند و نیروها را هدف قرار دادند، اما نیروهای حفاظت سپاه بلافاصله وارد عملیات شدند و صحن مجلس و کمیسیون‌ها را کنترل کردند.»

به گفته این مقام امنیتی در حمله مهاجمان به مجلس شورای اسلامی ۳۰ نفر مجروح و ۲ نفر هم کشته شده‌اند.

 • سفر غیرمنتظره ظریف به ترکیه

خبرگزاری رویترز گزارش داده که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران امروز به درخواست شخصی خود برای یک دیدار کاری به ترکیه سفر می‌کند. گفت و گو درباره مسائل دوجانبه، بحران قطر  از موضوعات این سفر است. معلوم نیست که سفر غیرمترقبه ظریف به ترکیه تا چه حد با  حمله داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی در ارتباط باشد.

 

 • تماس مشاور موگرینی با ظریف

سابرینا بلوچی، مشاور فردیکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر خود نوشته است:

«امروز روز بسیار غم‌انگیزی‌ است. اخبار حملات تهران را از نزدیک دنبال می‌کنم و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در تماس خواهم بود.»

 • بازتاب‌های نه چندان گسترده خارجی

پارلمان لبنان و فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها در پارلمان اروپا حمله به مجلس شورای اسلامی را محکوم کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم در یک نشست خبری مشترک با همتای اسپانیایی‌اش گفته است:

«حمله تروریستی به تهران نشان داد که تروریست‌ها زبان آرامش را نمی‌دانند و آرام نمی‌گیرند.»

وزارت امور خارجه ارمنستان نیز حملات داعش به تهران را محکوم کرده و اعلام کرده که ارمنستان با مردم ایران اعلام همبستگی می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه حملات داعش به تهران در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی را شدیداً محکوم کرده است. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که سفارت این کشور در تهران وضعیت را از نزدیک رصد می‌کند. در این بیانیه به خانواده‌های قربانیان حملات تسلیت گفته شده.

حکومت افغانستان نیز حملات تروریستی به تهران را محکوم کرده است:

در خبرنامه «ارگ» افغانستان بعد از اعلام همدردی با مردم ایران آمده است:

«افغانستان از سال‌ها بدین سو درخط مبارزه با تروریسم قرار داشته است. ما انتظار داریم که همه کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان، خطر تروریسم را جدی گرفته و علیه این گروه‌ها و پناهگاه‌های آن به صورت جدید مبارزه کنند.»

 • «پایان حمله به مجلس و کشته شدن مهاجمان»

یک مقام امنیتی از پایان حمله تروریستی به مجلس در ساعت ۱۵ به وقت ایران خبر داد. این منبع که نام او منتشر نشده، گفته است که نیروهای امنیتی موفق شدند چهار فرد مهاجم مسلح را از پای در آورند.

به‌گفته او، در حال حاضر نیروهای امنیتی مجلس در حال پاکسازی، چک و خنثی‌سازی ساختمان مجلس هستند.

 • در مجموع ۱۲ نفر کشته شدند

خبرگزاری میزان به‌نقل از سرپرست اورژانس کشور نوشته است که تاکنون ۱۲ نفر در حملات به مجلس ایران و مقبره آیت‌الله خمینی کشته شده‌اند.
همچنین شمار زخمی‌شدگان به ۳۹ نفر رسیده که همه آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

سرپرست اورژانس گفته است که عملیات امدادی فوری نیز در محل حوادث رو به پایان است.

 • تصویر جنازه یکی از مهاجمان مجلس

خبرگزاری تسنیم تصویر زیر را منتشر کرده و گفته است که این فرد از تروریست‌های مهاجم به مجلس بود و کشته شد.

 • لهجه عربی فردی که به ساختمان مجلس حمله کرد

بحث بر سر لهجه عربی فردی که داعش فیلمی از او را به‌هنگام حمله به مجلس منتشر کرده، در شبکه‌های اجتماعی جریان دارد. برخی می‌گویند لهجه فرد مهاجم لهجه مغرب عربی مثل تونس یا لیبی بوده، و برخی لهجه او را نزدیک به عربی عراقی دانسته است.

 • بازدید علی لاریجانی از ساختمان مجلس و حسن خمینی از مقبره خمینی

با پایان یافتن حمله به ساختمان مجلس، علی لاریجانی، رئیس مجلس در محل فعالیت نیروهای امنیتی برای پاکسازی ساختمان مجلس حضور یافت و از فعالیت نیروهای امنیتی بازدید کرد.

همچنین حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی نیز در پی حمله به مقبره پدربزرگش از این محل بازدید کرد.

 • وزارت کشور: ۱۲ نفر کشته و ۴۲ نفر زخمی

برخلاف خبری که به‌نقل از مدیرکل ضد تروریستی وزارت اطلاعات منتشر شده و در آن شمار عملیات تروریستی روز چهارشنبه سه عملیات عنوان شده بود، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این عملیات تنها دو مورد بوده است.

به‌گفته وزارت کشور دو گروه به‌شکل همزمان ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح چهارشنبه به ساختمان اداری مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی حمله کردند. حمله‌کنندگان به مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی دو نفر بودند که نفر اول با انفجار انتحاری و نفر دوم در درگیری با مأموران کشته شدند. مهاجمان به ساختمان مجلس چهار نفر بودند که پس از واکنش مأموران؛ یک نفر از آنان در انفجار انتحاری و سه نفر دیگر پس از تلاش برای حضور در طبقات فوقانی ساختمان اداری مجلس، در درگیری با مأموران کشته شدند.

وزارت کشور نیز شمار کشته‌شدگان هر دو حمله را ۱۲ نفر و مجروحان را ۴۲ نفر اعلام کرد و گفت هر دو واقعه پایان یافته‌اند.

جلسه شورای امنیت کشور نیز عصر چهارشنبه به ریاست وزیر کشور تشکیل می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

داعش مسئولیت حمله به مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی را برعهده گرفت

Share