Share

اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای تاریخ برگزاری همه‌‌پرسی استقلال را اعلام کرد: ۲۵ سپتامبر سال جاری.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان

به گزارش خبرگزاری کردی رووداو مسعود بارزانی و گروهی از سیاستمداران بلندپایه اقلیم کردستان در نشستی که شامگاه چهارشنبه ۷ ژوئن برگزار شد، تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال را تعیین کردند.

احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» در آوریل سال جاری نشست ویژه‌ای برای تعیین سازوکارهای برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان برگزار کرده بودند.

این نشست که با نظارت «مسعود بارزانی» دبیرکل حزب دموکرات کردستان و «کوسرت رسول» معاون دبیرکل حزب اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی برگزار شد، برای تشکیل کمیته ویژه‌ای به توافق رسیده بود. وظیفه این کمیته تعیین تاریخ برگزاری همه‌پرسی و نحوه برگزاری آن بود.

یک ماه بعد از آنکه احزاب اقلیم کردستان بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال به توافق رسیدند، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به شهر سلیمانیه در منطقه خودگردان کردستان عراق سفر کرد. هدف او از این سفر گفت‌وگو با مقامات اقلیم کردستان عراق برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال و تشکیل دولت مستقل کردستان عراق بود.

قاسم سلیمانی با مقامات و رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان از جمله با کوسرت رسول، معاون اول جلال طالبانی گفت‌وگو کرد. فرمانده سپاه قدس سپس از سلیمانیه به اربیل رفت و با مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکراتیک کردستان نیز گفت‌وگوهایی درباره لغو همه‌‌پرسی برای استقلال کردستان انجام داد.

مسعود بارزانی، در پرتو این تحولات درباره همه‌پرسی استقلال با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت‌وگو کرده بود. بارزانی در اربیل وعده داده بود:

«برای اینکه جهان از تصمیم مردم کردستان عراق درباره آینده خود مطلع شود، به زودی همه‌پرسی استقلال برگزار خواهیم کرد.»

بارزانی پیش از این از دولت عراق گلایه‌مند بود که مانع از فروش نفت اقلیم کردستان عراق می‌شود و حتی حقوق کارمندان اقلیم را هم پرداخت نمی‌کند. این مشکلات و همچنین هراس از اقتدارگرایی دولت عراق موجب شد که به تدریج فکر همه‌پرسی استقلال برای کردستان قوت بگیرد.

مسعود بارزانی گفته بود:

«اقلیم کردستان عراق می‌خواهد شریک دولت عراق باشد اما اگر این امر میسر نشود، یک رفراندوم برگزار خواهد کرد و از مردم خواهد پرسید درباره رابطه طولانی‌اش چه تصمیمی می گیرند یعنی با عراق باشند یا بیرون از آن؟»

۶ نوامبر انتخابات پارلمانی کردستان عراق هم برگزار می‌شود. دوران ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان عراق از یک سال پیش سپری شده، اما هنوز رئیس تازه‌ای برای اقلیم کردستان انتخاب نشده است. اقلیم کردستان از بحران اقتصادی رنج می‌برد و حقوق کارمندانش را به همین دلیل کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:

معامله پیشنهادی کردهای عراق: زمین در ازای استقلال

Share