Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته در چند خط با قربانیان حملات چهارشنبه ۱۷ خردا گروه دولت اسلامی (داعش) در تهران همدردی کرد، اما در همان حال جمهوری اسلامی ایران را تلویحاً به حمایت از تروریسم متهم کرد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مقام پاسخگویی برآمد.

ترامپ: ایران مروج شرارت و تروریسم است. ظریف: ایران با مشتریان آمریکا که رواج‌دهنده تروریسم‌اند مقابله می‌کند

بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره حملات گروه دولت اسلامی (داعش) در تهران بسیار کوتاه است. ترامپ نوشته است:

«ما براى قربانیان بی‌گناه حملات تروریستى در ایران، و مردم ایران که اوقات پرچالشی را می‌گذرانند، اندوهگین هستیم و دعا مى‌کنیم. ما تأکید مى‌کنیم که دولت‌های حامی تروریسم، خود قربانی شرارتی می‌شوند که مروج آن هستند.»

در حمله داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی ۱۲ نفر کشته و ۴۲ نفر هم مجروح شدند. رضا سیف‌اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است که عاملان حمله ایرانی بوده‌اند. در همان حال حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در دو بیانیه جداگانه تلویحاً عربستان سعودی را مسئول حملات در تهران قلمداد کردند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بیانیه زئیس جمهوری آمریکا را که یک بار دیگر جمهوری اسلامی رواج‌دهنده تروریسم و شرارت در خاورمیانه خوانده بود بی‌پاسخ نگذاشت.

وزیر خارجه ایران نوشته است:

«بیانیه کاخ سفید و تحریم‌های سنا متناقض و زننده‌اند. ایران با تروریست‌هایی مقابله می‌کند که توسط مشتریان آمریکا حمایت می‌شوند. مردم ایران ادعای دوستی اینچنینی آمریکا را نمی‌پذیرند.»

دو هفته پیش در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به تصویب رسید و بر اساس آن، ایران به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک، کمک‌رسانی‌های نظامی و برون‌مرزی به گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی و فعالیت‌های سپاه پاسداران، تحریم اقتصادی و تسلیحاتی می‌شود.

چند ساعت بعد از حملات داعش در تهران، سنای آمریکا با ۹۷ رای موافق و تنها دو رای مخالف تحریم‌های تازه‌ای در زمینه برنامه موشکی ایران، صدور اسلحه و حمایت از گروه‌های مسلح در خاورمیانه را بررسی کرد. اگر این قانون به تصویب برسد، اشخاص و شرکت‌هایی که با برنامه موشکی ایران همکاری می‌کنند تحریم خواهند شد. محدودیت‌هایی هم برای سپاه پاسداران در نظر گرفته شده است.

محمد جواد ظریف به این وقایع در سنای آمریکا و همچنین به قرارداد کلان تسلیحاتی که در سفر ترامپ به عربستان سعودی، بین آمریکا و عربستان منعقد شد، اشاره می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا هم بیانیه‌ای صادر کرده که به نظر رئیس جمهوری آمریکا بی‌شباهت نیست. در این بیانیه هم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با قربانیان حملات تروریستی در تهران همدردی کرده و مانند رئیس جمهوری آمریکا یادآوری کرده است که «کژراهه تروریسم در جهان متمدن و صلح‌آمیز» جایی ندارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی که بعد از حملات تروریستی در تهران در جمع گروهی از دانشجویان ایراد کرد، گفته است که اگر ایران در عراق و سوریه حضور نداشت، اکنون با حملات بیشتری از این دست مواجه بود.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای درباره حمله داعش به تهران: این ترقه‌بازی‌ها در اراده مردم بی‌اثر است

Share