Share

در ادامه شهرک‌سازی‌های بحث‌برانگیز اسرائیل، دولت این کشور قصد دارد در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن ۱۵۰۰ خانه جدید بسازد.

شهرک‌سازی‌های اسرائیل یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف بین اسرائیل و فلسطین و یکی از عوامل مهم توقف مذاکرات صلح بین آن‌هاست.

شهرک‌سازی‌های اسرائیل یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف بین اسرائیل و فلسطین و یکی از عوامل مهم توقف مذاکرات صلح بین آن‌هاست.

سازمان غیردولتی «صلح اکنون» اسرائیل روز پنج‌شنبه ۸ ژوئن / ۱۸ خرداد ضمن اعلام این خبر گفت با این تصمیم، در دو روز گذشته در مجموع مجوز ساخت سه هزار خانه جدید از سوی دولت اسرائیل صادر شده است.

شهرک‌سازی‌های اسرائیل یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف بین اسرائیل و فلسطین و یکی از عوامل مهم توقف مذاکرات صلح بین آن‌هاست. جامعه جهانی و سازمان ملل نیز با شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغالی مخالف است.

در سال‌های اخیر، شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی همواره با ساخت آپارتمان‌های جدید گسترش یافته‌اند. در حال حاضر، بیش از ۶۰۰ هزار اسرائیلی در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفته است که بیت‌المقدس (اورشلیم) تقسیم‌ناپذیر و پایتخت ابدی این کشور است. وضعیت حقوقی بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌لحاظ بین‌المللی نامشخص. بسیاری از کشورها حاکمیت اسراییل بر بخش شرقی این شهر را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز بارها گفته است که بخش شرقی بیت‌المقدس (اورشلیم) پایتخت فلسطین است.

Share