Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تشییع کشته‌شدگان حوادث تروریستی تهران، در سخنانی با اشاره به تحریم‌هایی که سنای آمریکا برای برنامه موشکی ایران در نظر گرفته اعلام کرد سپاه و نیروی قدس خط قرمز نظام است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی هنگام سخنرانی در «تالار آینه»

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح جمعه ۱۹ خرداد در «تالار آفتاب» مجلس شورای اسلامی در مراسم تشییع کشته‌شدگان حمله داعش در تهران از ایالات متحده آمریکا به عنوان «داعش بین‌المللی» نام برد:

«در زمانی که ملت ایران با حوادث تروریستی روبرو بودند، سنای آمریکا با کمال بی‌شرمی قانون [تحریم برنامه موشکی ایران] را به تصویب رساند. سنای آمریکا از کمترین عاطفه هم برخوردار نیست. این اقدام نشان می‌دهد با دو داعش روبرو هستیم، یکی داعش منطقه و دیگری داعش بین‌المللی. امروز آمریکا در کنار داعش منطقه قرار گرفته که نشان می‌دهد داعش بین‌المللی، آمریکاست.»

چند ساعت بعد از حملات داعش در تهران، سنای آمریکا با ۹۷ رأی موافق و تنها دو رأی مخالف تحریم‌های تازه‌ای در زمینه برنامه موشکی ایران، صدور اسلحه و حمایت از گروه‌های مسلح در خاورمیانه را بررسی کرد. اگر این لایحه به تصویب برسد، اشخاص و شرکت‌هایی که با برنامه موشکی ایران همکاری می‌کنند تحریم خواهند شد. محدودیت‌هایی هم برای سپاه پاساران در نظر گرفته شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در فراز دیگری از سخنانش گفت:

«مصوبه اخیر سنا گستاخی را از حد بیرون کرد و قدرت موشکی ایران، سپاه پاسداران و نیروی قدس را تحت تحریم قرار داد. سپاه یک نیروی مردمی برای انقلاب است و نیروی قدس و سپاه پاسداران خط قرمز ماست و آن‌ها پاسخ کوبنده‌ای به دشمنان خواهند داد.»

باشگاه خبرنگاران جوان شامگاه گذشته گزارش داده بود که فرمانده ستاد مشترک کل نیروهای مسلح ایران وعده «بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین عملیات قرن در منطقه خاورمیانه علیه تروریست‌های داعش» را داده است. اما چند ساعت بعد یک «مقام آگاه» در ستاد مشترک نیروهای مسلح اظهارات منسوب به سردار محمد حسین باقری را تکذیب کرد.

سپاه پاسداران که حفاظت از مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد، بلافاصله بعد از حمله چهارشنبه ۱۷ خرداد گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که انتقام حملات در تهران را خواهد گرفت. سردار پاسدار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران شامگاه گذشته در گفت‌وگو با شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی همین سخنان را تکرار کرده و گفت بود که سپاه از مسببان و عاملان حمله داعش در تهران انتقام می‌گیرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم در پیامی که درباره حملات تروریستی تهران منتشر کرده، گفته است که نتیجه حملات داعش در تهران «افزایش نفرت از آمریکا و عوامل آن در منطقه همچون سعودی» است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانش در مراسم تشییع کشته‌شدگان حوادث تروریستی تهران به قرارداد تسلیحاتی آمریکا با عربستان سعودی به ارزش بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار هم اشاره کرد:

«آمریکا دموکراسی را با پول معاوضه کرده و کارشان به چپاول اموال کشورها کشیده. یک روز به بهانه نشست ریاض چند صد میلیارد می‌گیرند و با این کار مدعی شدند ایران را منزوی کردیم.»

قرارداد تسلیحاتی یاد شده در سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی به امضا رسید. رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که بخش عمده‌ای از این قرارداد در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید:

پیام تسلیت خامنه‌ای: نتیجه حملات تهران افزایش نفرت از آمریکا و سعودی است

Share