Share

میزان صدور نفت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه مه ۲۰۱۷ به بالاترین میزان خود از زمان لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال گذشته رسیده و تقریباً معادل میزان صدور نفت ایران به کشورهای آسیایی‌ست.

میزان صدور نفت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه مه ۲۰۱۷ به بالاترین میزان خود در دوران بعد از برجام رسید.

ایران که زمانی در میان کشورهای عضو اوپک دومین کشور بزرگ صادرکننده نفت بود، بعد از برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا به تدریج صدور نفت خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزایش داد و اکنون به گزارش خبرگزاری رویترز موفق شده سهمی را که در بازار نفت اروپا داشت از عربستان سعودی و عراق پس بگیرد.

در دوران تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران، کشورهای آسیایی همچنان خریدار نفت ایران بودند، اما اتحادیه اروپا از خرید نفت ایران خودداری کرده بود و به این ترتیب صدور نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده بود.

در ماه گذشته، ایران موفق شد ۱.۱ میلیون بشکه نفت به کشورهای اروپایی و به ترکیه صادر کند و به این ترتیب میزان صدور نفت ایران به اروپا با میزان صدور نفت این کشور به آسیا ( ۱.۲ میلیون بشکه) تقریباً برابر شد و در مجموع به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

از فوریه سال ۲۰۱۶ تاکنون میزان صدور نفت ایران به کشورهای آسیایی به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

هند تصمیم گرفته است تا مارس ۲۰۱۸ واردات نفت ایران را به میزان یک پنجم کاهش دهد. علاوه بر ژاپن و کره که نفت خود را از بازارهای دیگری غیر از ایران تهیه می‌کنند، تصمیم هندوستان نیز در کاهش میزان صدور نفت ایران به کشورهای آسیایی تأثیر گذاشته است.

بعد از لغو تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران، وزارت نفت با شرکت‌هایی مانند لیتاسکو، لوتوس، توتال، انی، توپراس، رپسول، سپسا و هلینیک پترولیوم قراردهای نفتی منعقد کرد.

به گزارش رویترز و به نقل از یک مقام آگاه در وزارت نفت، تولید نفت خام در ایران به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

تراز تجاری ایران و اروپا بعد از برجام

کمیسیون اروپا دو ماه پیش آماری از حجم معاملات کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران را منتشر کرده بود.

۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، سال گذشته در پرتو برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، در مجموع کالاهایی به ارزش ۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون یورو به ایران صادر کرده‌اند.  این رقم در سال ۲۰۱۵ حدود ۶.۵ میلیارد یورو بود. واردات اروپا از ایران نیز حدود ۵.۵ میلیارد یورو بوده است، در حالی که این رقم پیش از برجام از یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون یور تجاوز نمی‌کرد.

در میان شرکای اروپایی ایران، آلمان با ۲.۶ میلیارد دلار بزرگترین صادرکننده کالا به ایران بوده است. اما ایتالیا دومین شریک تجاری ایران در اروپا، صادرات به ایران را به همان میزان کاهش داده و به ۱.۵ میلیارد دلار رسانده است.

جمهوری مالت با افزایش شش برابری صدور کالا به ایران، حجم فروش کالا به ایران را به بالای یک میلیارد دلار رسانده است. در مقابل، صدور کالا از لوکزامبورگ به ایران بیش از چهار برابر کاهش یافته و به ۳۵۲ میلیون دلار سقوط کرده است.

فرانسه با ۱.۳۵ میلیارد دلار واردات کالا از ایران در صدر فهرست ۲۸ عضو اتحادیه اروپا است. صدور کالا از ایران به فرانسه در سال گذشته نسبت به سال قبل آن ۴۴ برابر شده است. از سرگیری صدور نفت ایران به اتحادیه اروپا و همکاری ایران با شرکت توتال فرانسه که در حال حاضر بزرگ‌ترین مشتری نفت و میعانات گازی ایران است، در این افزایش بی تأثیر نبوده است.

ایتالیا و اسپانیا به عنوان مشتریان دیگر نفتی ایران، به ترتیب دومین و سومین واردکننده نفت و کالا از ایران بوده‌اند که هر کدام ورود کالا از ایران را بیش از دو برابر افزایش داده‌اند. ایتالیا طی سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار و اسپانیا نیز ۸۷۰ میلیون دلار کالا از ایران خریده است.

بر اساس آمارهای اتحادیه اروپا قبل از تحریم‌ها تراز تجاری دو جانبه اروپا با ایران با اختلاف بالای هفت میلیارد دلار به سود ایران بود، اما اکنون در دوران بعد از برجام صدور کالا از اتحادیه اروپا به ایران حدود سه میلیارد دلار بیشتر از واردات کالا از ایران است.

بیشتر بخوانید:

بازگشت توتال به ایران برای بهره‌برداری از میدان گازی پارس جنوبی

 

Share