Share

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم استقلال گفت که موضع ایران حمایت از تمامیت ارضی عراق است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه شنبه، ۲۰ خرداد درباره استقلال اقلیم کردستان از این کشور گفت که «موضع اصولی و روشن جمهوری اسلامی ایران، حمایت از تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است و تصمیمات یک جانبه و خارج از موازین و چارچوب ملی و قانونی، به ویژه قانون اساسی عراق، آن هم در شرایط پیچیده عراق و منطقه و طراحی بدخواهان برای تداوم بی ثباتی ها در عراق صرفا به ایجاد مشکلات جدید در این کشور خواهد انجامید.»

او گفت که «عراق یکپارچه، باثبات و دموکراتیک ضامن منافع همه مردم این کشور از تمام اقوام و مذاهب آن خواهد بود.»

پنج‌شنبه ۸ ژوئن / ۱۸ خرداد اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای تاریخ برگزاری همه‌‌پرسی استقلال را ۲۵ سپتامبر سال جاری اعلام کرد.

اقلیم کردستان عراق هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده است. اما اردیبهشت ماه امسال اداره روابط خارجی کابینه اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای خطاب به ایران اعلام کرده بود که «تعیین سرنوشت حق طبیعی ملت کُرد است» و اقلیم کردستان به هیچ دولتی اجازه دخالت در این مسئله را نمی‌دهد. در آن زمان سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنشی منفی به نصب پرچم اقلیم کردستان در کرکوک گفته بود ایران خواهان وحدت سرزمینی عراق است و با اجرای همه‌پرسی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق مخالف است.

اقلیم کردستان چهارشنبه ۷ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای تاریخ برگزاری همه‌‌پرسی استقلال را ۲۵ سپتامبر سال جاری میلادی برابر با ۳ مهر ۱۳۹۶ اعلام کرده بود.

پیش از ایران، وزارت امور خارجه ترکیه نیز تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در ۲۵ سپتامبر سال جاری را یک «اشتباه جدی» عنوان کرده بود. ترکیه همانند ایران تأکید کرده بود که شرایط فعلی عراق برای برگزاری رفراندوم «مناسب» نیست و وضعیت چند شهر در ابهام است.

از مدت‌ها پیش که قصد همه‌پرسی استقلال کردستان مطرح شده بود سرنوشت مناطق کردنشین خارج از اقلیم کردستان به‌ویژه شهر نفت‌خیز کرکوک و آینده آن در ابهام قرار دارد. الحاق کرکوک به اقلیم کردستان یکی از دغدغه‌های کردها به‌شمار می‌رود. کرکوک که کردنشین است به دولت فدرال عراق تعلق دارد.

احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» در آوریل سال جاری نشست ویژه‌ای برای تعیین سازوکارهای برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان برگزار کرده بودند.

یک ماه بعد از آنکه احزاب اقلیم کردستان بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال به توافق رسیدند، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به شهر سلیمانیه در منطقه خودگردان کردستان عراق سفر کرد. هدف او از این سفر گفت‌وگو با مقامات اقلیم کردستان عراق برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال و تشکیل دولت مستقل کردستان عراق بود.


در همین زمینه

Share