Share

درحالی‌که سازمان‌های نظرسنجی در اسرائیل نشان می‌دهند که بیش دوسوم اسرائیلی‌ها از قانونی شدن ازدواج دو همجنس در اسرائیل حمایت می‌کنند و درحالی‌که هزاران نفر در رژه افتخار دگرباشان جنسی در تل‌آویو شرکت کردند، بسیاری هنوز امید ندارند که تغییر قوانین به نفع ازدواج دگرباشان ممکن باشد.

روز جمعه ۹ ژوئن/۱۹ خرداد صدهزارنفر از همجنس‌گرا یان، دوجنس‌گرا یان، میان جنسی‌ها و تراجنسیتی‌های اسرائیلی در خیابان‌های تل آویو رژه رفتند.

برنامه‌ای که بزرگ‌ترین رژه دگرباشان جنسی در خاورمیانه است امسال شعارش پذیرش دوجنس‌گرا یان بود – گروهی که در میان خانواده بزرگ دگرباشان جنسی هم مورد تبعیض قرار می‌گیرند. به غیر از این شعار اما موضوع ازدواج دو همجنس در اسرائیل و موانع قانونی، مذهبی و سیاسی‌اش هم امسال مطرح‌تر بود.

به‌ویژه که نظرسنجی‌ای که در همین هفته افتخار دگرباشان جنسی در اسرائیل منتشر شد و نشان می‌دهد که بیش از سه‌چهارم اسرائیلی‌ها از حق ازدواج برای دو همجنس حمایت می‌کنند.

اگر حقوق مدنی دگرباشان جنسی در اسرائیل چنین حمایت مردمی بالایی دارد، پس چرا دگرباشان اسرائیلی تاکنون به حق ازدواج مدنی یا مذهبی نرسیده‌اند؟ این پرسشی است که اکنون در رسانه‌های این کشور مطرح است.

نظرسنجی‌ها: مردم اسرائیل از ازدواج دگرباشان جنسی حمایت می‌کنند

«هیدوش»، از سازمان‌های غیردولتی اسرائیلی که در زمینه کثرت‌گرایی مذهبی فعالیت می‌کند از سازمان نظرسنجی «رافی اسمیت» خواست که نظر عموم اسرائیلی‌ها را در مورد موضوع ازدواج دو همجنس بسنجد. در روزهای پنج و شش ژوئن از یک نمونه آماری جامعه اسرائیل پرسیده شد: «آیا فکر می‌کنید زوج‌های همجنس‌گرا باید اجازه داشته باشند که در اسرائیل ازدواج مذهبی یا مدنی کنند؟»

نظرسنجی نشان داد که در کل ۷۹ درصد از اسراییلی‌های از ازدواج دو همجنس – مدنی یا مذهبی – حمایت می‌کنند.

در میان پاسخ‌دهندگانی که خود را مذهبی توصیف کرده بودند، ۴۷ درصد حامی ازدواج دو همجنس و ۴۳ درصد مخالف بودند.

بررسی‌های نظرسنجی «هیدوش» آمار حامیان ازدواج دگرباشان جنسی را در میان رأی دهندگان حامی هر حزب فعال در اسرائیل و همچنین در میان دسته‌بندی‌های مذهبی هم حساب کرده است. حمایت از حق ازدواج همجنس‌گرایان در گروه‌های حزبی و مذهبی لیبرال‌تر بیشتر و در گروه‌های مذهبی اروتودوکس یا ارتودوکوس افراطی کمتر است.

این حمایت گسترده بی‌سابقه است. در سال ۲۰۰۹ نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که ۵۳٪ از اسرائیلی‌ها از ازدواج دو همجنس حمایت می‌کنند. بنابرین حمایت از حقوق مدنی دگرباشان جنسی در اسرائیل در طی هفت سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

نظرسنجی‌های دیگر سازمان «هیدوش» نشان می‌دهد که حدود ۲۸۴ هزار نفر دگرباش جنسی در اسرائیل زندگی می‌کنند و با این حال با وجود این حمایت عمومی، تا کنون موضوع حق ازدواج به جایی نرسیده است.

خاخام یوری رگو که مدیریت سازمان «هیدوش» را به عهده دارد معتقد است اینکه تا کنون حداقل حق ثبت ازدواج مدنی برای همجنس‌گرایان در اسرائیل ممکن نشده، بیانگر کوتاهی دولت اسرائیل است؛ کوتاهی در دورانی که حمایت عمومی گسترده هم وجود دارد.

یوری رگو به «جوروسلیم پست» گفت: «شکاف بین اراده عمومی اسرائیل و سیاست‌های دولت در حال افزایش است.»

او در ادامه گفت: «در حالی که عموم مردم یهودی به‌طور فزاینده از تحقق آزادی‌های فردی – که در روح اعلامیه استقلال اسرائیل نهفته است و آزادی مذهب و عقیده را برای همه قائل شده- حمایت می‌کنند، دولت ائتلافی اسرائیل مقابل احزاب آلترا ارتودوکس زانوزده و به تداوم اجبار مذهبی و نقض حقوق مدنی و کرامت انسانی در اسرائیل تن داده است.»

موانع قانونی ازدواج با همجنس در اسرائیل

ازدواج با همجنس در اسرائیل غیرقانونی است. قوانین اسرائیل به‌گونه‌ای است که ثبت ازدواج توسط دولت انجام می‌شود اما خود ازوداج باید توسط نهادهای مذهبی اجرا شود. به‌واسطه خواندن خطبه ازدواج و نشان دادن مدارک آن، نهادهای مدنی ازدواج افراد را ثبت می‌کنند.

کسانی می‌خواهند در خاک اسرائیل ازدواج کنند باید به یکی از ۱۵ مراکز مذهبی به رسمیت شناخته شده مراجعه کنند و بنا به دین خود، ازدواج کنند.

هیچ یک از این ۱۵ دادگاه‌های مذهبی تاکنون به دو همجنس اجازه ازدواج در خاک اسرائیل نداده است.

دولت اسرائیل پیش از ۲۰۰۶ ازدواج دو همجنس را که در خارج از اسرائیل منعقد شده بود ثبت می‌کرد. اما همین هم دردسرساز شد و پس از شکایت‌های متعدد، در سال ۲۰۰۶ دادگاهی در اسرائیل حکم داد که این ثبت به مفهوم به رسمیت شناختن ازدواج همجنس‌گرایان نیست و تنها برای هدف ثبت احوال آماری است.

با توجه به اینکه ازدواج تحت قدرت مراجع مذهبی قرارگرفته است، تنها راه گرفتن حقوق مدنی قانونی کردن ازدواج مدنی و ازدواج همجنس‌گرا یان است.

همه راه‌ها به پارلمان اسرائیل (کنست) ختم می‌شود – جایی که تا کنون در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، لایحه‌هایی در حمایت از ازدواج مدنی دو همجنس معرفی‌شده، به بحث گذاشته‌شده و نهایت رأی نیاورده‌اند.

ناامید از پارلمان اسرائیل، گروه‌های حق‌خواهی برای دگرباشان جنسی در سال ۲۰۱۵ دعوی خود را به دیوان عالی اسرائیل بردند. آنها استدلال کردند که امتناع دادگاه مذهبی یهودی برای به رسمیت شناختن ازدواج همجنس‌گرایان به این مفهوم نیست که دولت سکولار و دادگاه‌های مدنی، حق ثبت ازدواج دو همجنس را ندارند.

در ژانویه سال ۲۰۱۷ دیوان عالی حکم داد که این موضوع باید در پارلمان اسرائیل حل شود و نه در دیوان عالی.

با وجود همه اینها، وضعیت خانواده‌های دگرباش جنسی در اسرائیل بهتر از بقیه کشورهای خاورمیانه است. زندگی مشترک بدون ازدواج ثبت‌شده در اسرائیل نه تنها قانونی است بلکه شامل حال دگرباشان جنسی هم می‌شود. کسانی که تصمیم می‌گیرند در اسرائیل بدون ثبت ازدواج باهم زندگی کنند، کماکان از حقوق خانواده‌هایی که ازدواج ثبت کرده‌اند بهرمند هستند؛ از جمله حق ارث، حق گرفتن بیمه، حق مالیات دهی مشترک و دیگر حقوق مدنی.

با این حال دگرباشان جنسی اسرائیلی ممکن است که برخی از حقوق مدنی را داشته باشند اما کشور سکولار اسرائیل هنوز آنقدرها سکولار نیست که خلاف سیاست‌های مذهبی تبعیض آمیز عمل کنند.

همین رژه افتخار دگرباشان جنسی هم با حمایت شهرداری تل‌آویو ممکن شده است. با توجه به اینکه تل‌آویو شهر دگرباشان جنسی اسرائیلی است و جمعیت قابل‌توجهی از آنها در این شهر زندگی می‌کنند، شهرداری هم از گردشگری دگرباشان جنسی و افزایش درآمد برای شهر استقبال می‌کند.

نقطه مقابل بافت فرهنگی تل‌آویو، بافت فرهنگی محافظه‌کار شهر اورشلیم است. دگرباشان جنسی همیشه برای برگزاری رژه افتخار در اورشلیم دچار مشکل بوده‌اند. در سال ۲۰۱۵ هم که یک مرد ارتودوکس یهودی به این رژه در شهر اورشلیم حمله کرد و دختری ۱۶ ساله را به قتل رساند.

رابطه این دو شهر و فرهنگ‌هایشان نمادی است برای شکاف فرهنگی موجود در اسرائیل که نهایت سرنوشت قانونی شدن ازدواج با همجنس را در اسرائیل مشخص خواهد کرد. تنها کافی است که نمایندگان مردم در پارلمان روزی به این نتیجه برسند که زمان آن رسیده حقوق اقلیت‌ها را هم بنا به اصول حقوق انسانی و هم بنا به اینکه اکثریت اسرائیل از آن حمایت می‌کنند، به رسمیت بشناسند.

Share