Share

در ادامه تنش‌های لفظی بین تهران و ریاض، رهبر ایران از شاعران خواست که درباره عربستان و آمریکا و و رابطه آن دو «شعر هجو» بگویند.

رهبر ایران خواهان هجو عربستان و آمریکا شد

علی خامنه‌ای شنبه‌شب، ۲۰ خرداد در جلسه‌ای با برخی شاعران ایرانی، و نیز شاعرانی از هندوستان، افغانستان و ترکیه به تعریف و دفاع از آنچه خود «شعر انقلابی» می‌خواند، پرداخت. در این دیدار ۳۰ شاعر به خواندن شعرهایشان برای او پرداختند.

او گفت که «از اول انقلاب [ایران در ۱۳۵۷] تلاش‌هایی برای جهت‌دادن به شعر در مسیر اهدافی غیر از اهداف انقلاب وجود داشت و این تلاش‌ها هنوز ادامه دارد» و شعر را در خدمت «آگاهی و بیداری» دانست. علی خامنه‌ای دوران پس از انقلاب را «دوران جدید شعری» و شعر آن را «شعر بصیرت‌افزا» خواند.

«بصیرت» از کلیدواژه‌های گفتار رهبر ایران است که از آن برای نقد مخالفان خود نیز استفاده می‌کند. حامیان و رهبران جنبش سبز و دیگر منتقدان داخلی درون‌حکومتی «بی‌بصیرت» خوانده می‌شوند.

خامنه‌ای از تعداد کم کتاب‌های نوشته‌شده در ایران درباره روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی گله کرد و به انتقاد از آنچه «ضعف در گزارش حوادث کشور و احوال شخصیت‌ها» می‌خواند، پرداخت. او «ایرانی‌ها» را به دلیل این ضعف به «کوتاهی و تنبلی» متهم کرد.

رهبر ایران در انتهای سخنان خود به شاعران توصیه کرد که درباره حوادث سوریه و عراق و «مدافعان حرم» شعر بنویسند و توصیف کنند که «چگونه “عراقِ صدّام” به “عراقِ شهید حکیم” تبدیل شد». «مدافعان حرم» به نیروهای نظامی اعزامی ایران به درگیری‌های عراق و سوریه اطلاق می‌شود.

علی خامنه‌ای به علاوه خواستار هجونویسی علیه عربستان و آمریکا شد. هجو قالبی انتقادی است که می‌تواند لحنی بسیار گزنده و حتی توهین‌آمیز داشته باشد. او مدعی شد که «رقص شمشیر “جاهلیت مدرن” در کنار “جاهلیت قبیلگی” یا قرار گرفتن دولتی همچون عربستان سعودی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، مسائلی است که به‌جدّ، جای هجو دارند.»

سخنان رهبر ایران به دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از ریاض، پایتخت عربستان اشاره دارد. در آن دیدار ترامپ در کنار مقام‌های ارشد عربستان به رقص شمشیر پرداخت.

تنش بین روابط ایران با عربستان و ایالات متحده پس از سفر ترامپ و امضای قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار بین واشنگتن و ریاض افزایش یافت. رهبر ایران پیشتر نیز به شدت از این سفر انتقاد کرده بود.

Share