Share

وزیر اطلاعات ایران که برای دفاع از کارنامه‌اش به شبکه دو صدا و سیمای جمهوری اسلامی رفته بود، از کشف صد گروه تروریستی در سال‌های اخیر خبر داد و گفت که طراح حملات تروریستی گروه «دولت اسلامی» (داعش) به تهران خارج از مرزهای ایران کشته شده‌است.

نیروهای امنیتی در محل حمله داعش به مجلس ایران

محمود علوی، شنبه، ۲۰ خرداد در برنامه تلویزیونی «گفت‌و‌گوی ویژه خبری» به تشریح مبارزه سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی ایران با آنچه او «تیم‌های تروریستی تکفیری» می‌خواند، پرداخت و از شناسایی بیش از یکصد تیم تروریستی خبر داد. «تکفیری» اصطلاحی است در اشاره به اسلام‌گرایان تندرو سنی که دیگر مذاهب اسلام را نیز غیرمسلمان می‌شمارند و تکفیر می‌کنند.

علوی مدعی شد که «سربازان گمنام امام زمان (عج) … طی سه سال و نیم اخیر … بیش از یک صد تیم تروریستی در داخل و خارج از مرز‌ها را» شناسایی کرده‌اند. سربازان گمنام امام زمان نامی دولتی است در اشاره به مأموران امنیتی جمهوری اسلامی.

وزیر اطلاعات ایران پس از حمله اخیر داعش به پایتخت این کشور سخن می‌گفت. حملات همزمان به ساختمان اداری مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی صبح چهارشنبه  ۱۷ خرداد توسط دو گروه مسلح انجام شد و ۱۷ نفر از محافظان و کارمندان مجلس و مردم عادی کشته و ۵۲  نفر زخمی شدند. این حملات پس از چند ساعت درگیری مسلحانه با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت. گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

علوی برای دفاع از کارنامه نیروهای امنیتی پس از این حمله به شرح عملیات علیه تروریسم در تلویزیون می‌پرداخت. به ادعای وزیر اطلاعات ایران، نیروهای امنیتی این کشور «در سال  ۹۴ حدود ۳۰ تیم تروریستی، در سال ۹۵ حدود ۴۵ تیم تروریستی و تنها طی دو ماه و نیم ابتدایی سال ۹۶ بیش از ۲۵ تیم تروریستی را شناسایی و متلاشی کرده‌اند».

توصیف وزیر اطلاعات ایران از فعالیت شدید گروه‌هایی همچون داعش در این کشور خبر می‌دهد. به گفته علوی، «در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ ماهانه دو تیم تروریستی و در سال جاری، هر روز یک تیم تروریستی کشف می‌شد.»

او علت تشدید این فعالیت‌ها را «جنون عملیاتی به دلیل ناکامی‌های متعدد» دانست.

قتل فرماندهان داعش در خارح ایران

وزیر اطلاعات ایران گفت که در ماه‌های گذشته، «ابوعایشه کردی»، یکی از فرماندهان ارشد گروه داعش به دست مأموران امنیتی ایران کشته شده است. پیشتر خبرگزاری تسنیم در گزارشی مهاجمان به پارلمان ایران را مربوط به گروهی دانسته بود که سال گذشته به فرماندهی شخص «ابوعایشه کردی» وارد کرمانشاه ایران شده بودند تا مقری در نزدیکی مرز با عراق برپا کنند.

علوی همچنین از هدف‌قراردادن یک فرمانده بلندپایه دیگر در موصل خبر داد. او اشاره‌ای به هویت این فرمانده نکرد.

محمود علوی در ادامه گفت که طراح اصلی حملات تهران در خارج از ایران و با همکاری یک «سیستم اطلاعاتی دوست» در کشوری در همسایگی شناسایی و در نهایت کشته شده است. او جزئیات بیشتری از فرد کشته‌شده یا کشوری که به آن گریخته‌بود، ارائه نداد.

وزیر اطلاعات همچنین از دستگیری ۴۲ تن از «عوامل تروریست‌ها» در نقاط مختلف ایران پس از عملیات داعش در چهارشنبه گذشته خبر داد. اگرچه شمار دستگیرشدگان بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی خبرگزاری‌ها تا حدود ۶۰ تن می‌رسید.

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای جمعه ۱۹ خرداد از بازداشت ۴۱ متهم به رابطه با داعش در استان‌های کرمانشاه، اذربایجان غربی، کردستان و تهران خبر داده‌بود. پس از آن مشخص شد که هفت نفر در استان فارس، هفت نفر در فردیس البرز و چندین‌نفر در حوالی تهران و کرج بازداشت شده‌اند.


در همین زمینه

بازداشت متهمان به رابطه با داعش در کرج و فردیس

Share