Share

با فرارسیدن تابستان، گرمایش هوا در کنار عوامل انسانی آتش به خرمن طبیعت ایران می‌اندازد. مقامات محیط زیست می‌گوید ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها در ایران عاملی انسانی دارد.

آتش‌سوزی در ایران سالانه ۳۲۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم زیست‌محیطی بر جا می‌گذارد/ عکس از سجاد ذوالفقاری

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌های ایران می‌گوید: «از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ مورد آتش‌سوزی داشتیم که بیشتر در استان‌های زاگرسی کشور اتفاق افتاد و بین پنج تا ۱۰ هکتار در مناطق زاگرسی حریق صورت گرفت.»

از ابتدای امسال خوزستان، کرمان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد از استان‌هایی بودند که آتش‌سوزی در آن‌ها روی داده است. بنابر آمارهای رسمی، یک‌چهارم حریق جنگل‌های ایران به لحاظ مساحت در استان خوزستان رخ می‌دهد.

علاوه بر این، استان گلستان هم به سبب گرمای شدید از مناطق آسیب دیده است. از آغاز برداشت محصول گندم (حدود دهم خرداد) تاکنون ۱۲۵ هکتار از گندمزارهای استان در آتش سوخته است. این آتش‌سوزی‌ها دستکم ۴۴۳  تُن از محصول گندم ایران را نابود کرده.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها می‌گوید خرید سه میلیارد تومان تجهیزات انفرادی، ۳۰ میلیارد تومان تجهیزات خودرویی و خاموش‌کننده آتش در سال گذشته، برای اطفای حریق‌ جنگل‌های و مراتع ایران کافی نبوده.

کارشناسان می‌گویند برای مهار  این آتش‌ها بیش از هر چیز نیاز به بالگرد است.

مقامات ایران سال گذشته اعلام کردند در ۱۴ استان کشور بالگردهایی برای اطفای حریق مستقر شده. اما بنابر گزارش‌ها در بسیاری موارد، آتش‌نشانان و داوطلبان برای مقابله با آتش ناچار از تجهیزات اولیه استفاده کردند.

این درحالی است که وزارت دفاع و نیروهای مسلح ایران دو سال پیش، در تفاهمنامه‌ای با سازمان محیط زیست وعده داده بودند تا برای حفاظت از طبیعت ایران پهپادهایی ویژه تولید کنند.

در پنج سال اخیر ۹۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور سوخته که از این میان ۲۰ هزار هکتار در مرتع و جنگل بوده.

جنگل‌ها و مراتع در مجموع ۶۰ درصد عرصه‌های طبیعی ایران را تشکیل می‌دهند.

هر سال ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی ایران دچار آتش‌سوزی می‌شوند که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن مربوط به جنگل‌ها است.

مقامات می‌گویند آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران در سال ۹۵ کاهشی ۳۵ درصدی داشته است.

در حال حاضر طرح جامع مدیریت و شیوه اطفای حریق در ایران نهایی نشده است.

بنابر آمار رسمی به طور میانگین آتش‌سوزی در ایران سالانه ۳۲۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم زیست‌محیطی بر جا می‌گذارد.


در همین زمینه

آتش‌سوزی جنگل‌ها؛ کاهش ۳۵ درصدی در سراسر ایران، افزایش در خوزستان

پهپادهای «بومی»: نمایش نظامی و حفاظت از محیط زیست

Share