Share

پیش از آنکه مذاکرات مقامات روسیه و آمریکا درباره ایجاد مناطق کاهش تنش در درعا به سرانجام برسد، ارتش سوریه، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران حملاتی را به این شهر استراتژیک آغاز کرده‌اند. احتمال می‌رود که این حملات مقدمه‌ای باشد برای عملیاتی بزرگ‌تر برای تصرف کامل درعا که در صد کیلومتری دمشق و در پنج کیلومتری مرز سوریه با اردن واقع شده است.

بمباران مواضع شورشیان مسلح در درعا، ۴ ژوئن

به گزارش خبرگزاری رویترز حملات ارتش سوریه و متحدانش بر محلات جنوبی درعا متمرکز است. در این شهر مرزی که در نزدیکی اردن قرار دارد، شش سال پیش، برای نخستین بار اعتراضات به بشار اسد آغاز شد.

از چند روز پیش از آغاز این حملات، ارتش سوریه با بمب‌های بشکه‌ای و موشک‌هایی که به آن‌ها «فیل» نام داده‌اند، مواضع شورشیان را هدف قرار داده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که واحدهایی از ارتش سوریه، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران از دمشق به سوی درعا رهسپار شده‌اند.

این واحدها از طریق بزرگراه دمشق – درعا خود را می‌توانند به این شهر مرزی برسانند.

یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه به خبرگزاری رویترز گفته است ستون‌های نظامی نیپ چهار زرهی ارتش سوریه و واحدهایی از حزب‌الله لبنان به درعا اعزام شده‌اند. این واحدها از کارآزموده‌ترین واحدهای ارتش سوریه اند.

شورشیان مسلح مخالف بشار اسد احتمال داده‌اند که این تحرکات نظامی همراه با بمباران گسترده‌تر مواضع شورشیان در درعا، نشانه‌ای‌‌ست از اینکه احتمالاً به زودی ارتش سوریه عملیات بزرگی را برای تصرف این شهر استراتژیک آغاز می‌کند.

ادهم الکراد، یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه به خبرگزاری رویترز گفته است نیروهای ارتش سوریه با جنگ‌افزارهای سنگین به درعا اعزام شده‌اند. او احتمال داده که ارتش سوریه موفق شده قوایش را تجدید کند.

چنانچه ارتش سوریه و متحدانش موفق شوند درعا را  تصرف کنند، ارتباط شورشیان مسلح در شرق و غرب استان درعا قطع می‌شود. مهم‌ترین هدف ارتش سوریه این است که ارتباط بین دمشق و مرز اردن را مجدداً برقرار کند.

هفته گذشته مایکل رتنی و الکساندر لاورنتیف، فرستادگان آمریکا و روسیه در امور سوریه در امان، پایتخت اردن با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. موضوع این مذاکرات ایجاد مناطق کاهش تنش در استان درعا، بدون مشارکت ایران بود. این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده اما در آینده ادامه پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

استقرار ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در مرز عراق و اردن

Share