Share

اثر تاریخی «امام‌زاده بابااحمد» شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویراحمد که ثبت ملی شده بود به بهانه تعمیر تخریب شد.

اثر تاریخی «امام‌زاده بابااحمد» شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویراحمد تخریب شد.

اثر تاریخی «امام‌زاده بابااحمد» شهرستان بهمئی استان کهگیلویه و بویراحمد تخریب شد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) مسعود شفیع، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد دوشنبه ۲۲ خرداد گفت که یک اثر تاریخی ثبت ملی شده در شهرستان بهمئی از توابع این استان تخریب شد.

به‌گفته مسعود شفیع، هیأت امنای «امام‌زاده بابااحمد» به‌شکل غیرقانونی این بنای تاریخی دوره سلجوقی را به بهانه تعمیر، تخریب کردند.

«امام‌زاده بابااحمد» دوم آبان‌ماه ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۵۸۰ به‌عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور ثبت ملی شده است.

شفیع گفت: «هرگونه اقدام مرمتی در آن باید با نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور صورت می‌گرفت نه این‌که خودسرانه اقدام به تخریب آن می‌کردند.»

اداره حقوقی سازمان میراث فرهنگی قرار است این اقدام را پی‌گیری کرده و با آن برخورد قانونی کند.

شهرستان بهمئی ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۳۰۰ کیلومتری یاسوج مرکز استان استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است.

افزون بر ۷۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد، شامل بناهای تاریخی، کاروانسراها، پل‌ها، قلعه‌ها، بقاع متبرکه، آب انبارها، آثار طبیعی و صنایع دستی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

آثار تاریخی این استان حدود ۲ هزار و ۵۰۰ اثر برآورد شده است.

در سال ۱۳۹۵ بناهای تاریخی بسیاری در ایران در معرض تخریب عمدی یا ناشی از بی‌توجهی قرار گرفتند.

بخشی از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی که سال گذشته تخریب شدند، در معرض تخریب قرار گرفتند، یا بر اثر بی‌توجهی مسئولان وضعیت‌شان وخیم‌تر شد، از این قرار هستند: خانه تدین در اصفهان، پل‌های تاریخی لرستان و طاق کشکان در آن‌جا، امام‌زاده حمزه‌علی در چهارمحال و بختیاری، خانه بچاری در آبادان، کاروانسرای مجیدی در استان اصفهان، حمام شنب‌غازان آذربایجان، پل خشتی گیشه دمرده (عروس مرده) در گیلان و عمارت خواجه آوادیس و نیز بنای ابریشمی در رشت، خانه قمرالملوک امیرسلیمانی، باغ شاهزاده کرمان، بقعه شیخ جبرئیل در اردبیل، حسینیه خلیلیان بابل و الی آخر.

Share