Share

علی مطهری، نایب رئیس مجلس می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی اصطلاح «آتش به اختیار» را هم برای دولت و هم نهادهای حکومتی به‌کار برده و همه حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس

علی مطهری، نایب رئیس مجلس

علی مطهری، چهارشنبه ۲۴ خرداد درباره عبارت «آتش به اختیار» گفت فکر می‌کند که منظور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از آن «این است که اگر مسئولان به وظایف خود عمل نکردند، دانشجویان و سایر اقشار موظف‌اند که خود اقدام کنند.»

او افزود: «این امر شامل همه حوزه‌ها می‌شود، اعم از فرهنگی، سیاسی و اقتصادی.»

علی خامنه‌ای، پس از حملات تروریستی به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی در روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در دیدار با گروهی از دانشجویان به آن‌ها توصیه کرد که هرگاه اخلالی در دستگاه‌های فرهنگی دیدند، می‌توانند مانند زمانی که در جنگ اخلال به وجود می‌آید، به هر شکلی که مایل‌اند و بدون در نظر گرفتن قانون عمل کنند.

خامنه‌ای گفت: «در جنگ هم اگر اخلال در قرارگاه مرکزی پیش بیاید نیروها آتش به اختیار می‌شوند. این‌که در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، حالا فرض کنیم فلان آهنگ قبل از افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مسئله اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند. پیداست که این دستگاه اختلال پیدا کرده، مسئله اصلی را از فرعی تشخیص نمی‌دهند. وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن وقت این‌جا شما آتش به اختیارید.»

علی مطهری برای توضیح عبارت «آتش به اختیار» گفت: «مثلاً اگر در دانشگاهی مسئله نظارت بر پوشش اسلامی نادیده گرفته و منجر به ولنگاری شد، دانشجویان موظف‌اند خود وارد عمل شوند. یا اگر آزادی بیان مخدوش شد و به منتقدان حکومت اجازه اظهارنظر داده نشد یا افرادی را بدون حکم قضایی و بر خلاف قانون اساسی حصر خانگی کردند و یا مدیران کانال‌های تلگرامی پرمخاطب را قبل از انتخابات بدون هرگونه توضیحی بازداشت طولانی‌مدت کردند یا دانشجویان و خبرنگارانی را به اتهامات واهی و با انگیزه سیاسی بازداشت یا ستاره‌دار کردند، در این‌جا دانشجویان و بلکه سایر اقشار مردم آتش به اختیارند چون مسئولان به وظیفه خود عمل نکرده‌اند.»

او توضیح نداد زمانی که دستگاه‌های حکومتی دست به بازداشت و حصر زدند مردم چگونه و به چه طریقی می‌توانند «آتش به اختیار» باشند.

به‌گفته مطهری، خامنه‌ای «برای حراست از احکام دین و استقلال فرهنگی و احترام به آزادی‌ها» که هم متوجه دولت است و هم نهادهای حکومتی، این تعبیر را به کار برد.

علی مطهری افزود: «مخاطب این دستور در دانشگاه‌ها، هم بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشگاهیان هستند که صرفاً از نظام دفاع می‌کنند و هم انجمن‌های اسلامی که انتقادهایی به نظام دارند. در واقع دو طرف آتش به اختیارند.»

اصطلاح «آتش به اختیار» رهبر جمهوری اسلامی واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و بسیاری از فعالان حقوق بشر آن را دستوری در جهت اقدامات خودسرانه و سرکوب‌های نیروهای فشار در جمهوری اسلامی دانسته‌ و نسبت به آن هشدار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: آنجا که دستگاه فرهنگی اختلال دارد، آتش به‌ اختیار

Share