Share

مجلس سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران و روسیه تصویب کرد. از میان ۱۰۰ نماینده مجلس سنا فقط دو نماینده با لایحه تحریم ایران و روسیه مخالفت کردند: برنی سندرز و رند پال.

سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

لایحه‌ای که در سنای آمریکا به تصویب رسید برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همه اشخاص و شرکت‌هایی که با این برنامه در ارتباط‌‌اند را در طی ۹۰ روز تحریم می‌کند. این تحریم‌ها به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که در دوران قبل از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی وضع شده بود، ربطی ندارند.

علاوه بر این سنای آمریکا برای نخستین بار سپاه پاسداران را هم به طور مستقیم تحت تحریم قرار می‌دهد.

بر اساس این لایحه همچنین دارایی افراد و نهادهایی که در معاملات مرتبط با تأمین، فروش و یا انتقال سلاح به ایران دست دارند، توقیف می‌شود.

همزمان با تصویب لایحه تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌هایی هم علیه روسیه، به دلیل دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین الحاق کریمه به فدراسیون روسیه با اکثریت آرا به تصویب رسید.

پیش از رأی‌گیری درباره این طرح، سنای آمریکا متممی را  که توسط سناتور بن کاردین برای معافیت ناسا از طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه ارائه شده بود، با ۹۴ رأی موافق و ۶ رأی مخالف، تصویب کرد. بر اساس این متمم، همکاری ناسا با روسیه و استفاده ناسا از موتور موشک‌هایی که روسیه تولید می‌کند شامل این تحریم‌ها نمی‌شود.

تحریم‌های تازه هنگامی جنبه قانونی پیدا می‌کنند و لازم‌الاجرا هستند که مجلس نمایندگان آمریکا هم آن‌ها را تصویب کند و به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برسد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا از نمایندگان کنگره خواسته است که در بحث و بررسی لایحه تحریم‌های تازه علیه ایران و روسیه چالش‌های دیپلماتیک آمریکا در جهان را هم در نظر بگیرند و در این زمینه منعطف باشند.

انتظار می‌رود که لایحه تحریم ایران و روسیه که در سنای آمریکا به تصویب رسید، در کنگره هم تصویب شود.

بیشتر بخوانید:

واکنش شدیدالحن وزارت خارجه به طرح دولت ترامپ برای تغییر مسالمت‌آمیز حکومت در ایران

 

Share