Share

با دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس، کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس طرحی برای مقابله با تحریم‌های اخیر سنای آمریکا علیه ایران تدوین کرد.

حسین نقوی‌ حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی مجلس روز جمعه ۲۶ خرداد ضمن اعلام این خبر افزود: «این طرح در اولین جلسه کمیسیون امنیت‌ملی پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه بررسی و تصویب می‌شود.»

به‌گفته نقوی‌ حسینی در این طرح اقداماتی در دستور‌ کار قوه مقننه قرار می‌گیرد که «مقابله متناسبی در برابر بدعهدی‌ها و نقض‌عهدهای» آمریکا انجام شود.

مجلس سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران و همچنین روسیه تصویب کرد. بر این اساس برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همه اشخاص و شرکت‌هایی که با این برنامه در ارتباط‌‌اند در طی ۹۰ روز تحریم می‌شوند. این تحریم‌ها به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که در دوران قبل از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی وضع شده بود، ربطی ندارند.

افزون بر این، سنای آمریکا برای نخستین بار سپاه پاسداران را هم به‌طور مستقیم تحت تحریم قرار می‌دهد. همچنین دارایی افراد و نهادهایی که در معاملات مرتبط با تأمین، فروش و یا انتقال سلاح به ایران دست دارند، توقیف می‌شود.

حسین نقوی‌حسینی مصوبه سنای آمریکا را «بدعهدی آمریکا» و «ناقض آشکار» برجام دانست و گفت: «آمریکایی‌ها به قول خودشان به سمتی رفتند که برجام یکطرفه اجرا شود یعنی ایران تعهداتش را عمل کند اما آن‌ها جلوی هرگونه انتفاع ملت ایران از اجرای برجام و عمل به تعهدات طرفین را بگیرند. این تغییر تاکتیک را آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای پیش بردند با این توجیه که این تحریم‌ها ارتباطی به برجام ندارد.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحریم‌های سنای آمریکا را یک «طرح مادر» دانست که زمینه‌ساز تحریم‌های گسترده‌تری علیه ایران خواهد شد و نیاز به مصوبه قانونی ندارد چون با دستور اجرایی رئیس‌جمهور عملیاتی می‌شود.

نقوی حسینی تأکید کرد که «مصوبه سنا نقض آشکار برجام است و با روح برجام مغایرت دارد».

بیشتر بخوانید:

سنای آمریکا با اکثریت قاطع آرا تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

Share