Share

بازداشت گسترده شهروندان سنی مذهب در مهاباد در روزهای گذشته بر نگرانی ها در مورد احتمال سرکوب شدید در مناطق کردنشین به دنبال حمله های تروریستی تهران افزوده است.

عکس از آرشیو

به دنبال حمله عوامل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به مقبره آیت الله خمینی و مجلس ایران در تهران، عده زیادی از شهروندان سنی مذهب در مناطق کردنشین که در حوزه امور دینی خود فعالیت داشته اند دستگیر شده اند.

برگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده است این بازداشت ها بعضا فعالان و مبلغان مذهبی و شهروندان عادی سنی مذهب را شامل شده است: «در سه مورد جمعیت پرتعدادی از شهروندان حاضر در مساجد و برنامه های مذهبی ویژه ماه رمضان به صورت گروهی دستگیر شده اند.»

گزارش ها حاکی از دستگیری ده ها شهروند سنی مذهب در شهرستان مهاباد است.

منابع مطلع گفته اند با هجوم نیروهای امنیتی در زمان اقامه نماز تراویح (نمازی که اهل سنت در ماه رمضان می خوانند) به مسجد رستم بگ در شهرستان مهاباد، تعدادی از حاضران در مسجد که شمارشان ده ها نفر تخمین زده می شوند بازداشت شده اند.

همچنین گزارش شده است که در دو مسجد دیگر منطقه (مسجد محمد رسول الله و مسجد منطقه شیلان) در مجموع ۲۵ نفر به شکل مشابهی بازداشت شده اند.

از شرایط موجود چنین بر می آید که بازداشت این شهروندان بر اساس اطلاعات قبلی و با هدف مشخص انجام نمی شود بلکه دستگاه های امنیتی در تلاشند تا جمعیت های مذهبی را کنترل کنند و به همین منظور نوعی استراتژی هشدار و مراقبت را به اجرا گذاشته اند.

در گزارش هرانا آمده است: «علاوه بر بازداشت های فله ای در اماکن مذهبی در یکی دیگر از موارد “مصطفی شهرزوری” و اعضای خانواده او در پی مراجعه نیروهای امنیتی به خانه اش بازداشت شده اند.»

یک منبع نزدیک به این خانواده گفته است: «روز ۲۲ خرداد نیروهای امنیتی به منزل مصطفی شهرزوری در مهاباد یورش بردند و نه تنها وی را بازداشت کردند بلکه کلیه اعضای خانواده حتی فرزندان خردسال وی را نیز همراه با مصطفی با خود بردند. از سرنوشت این افراد کماکان اطلاعی در دست نیست.»

سالار عبداللهی یکی دیگر از بازداشت شدگان در این بازداشت های گسترده است که از سرنوشت و محل نگهداری او نیز اطلاعی در دست نیست.

عبداللهی ۳۰ ساله که از بازداشت شدگان روزهای اخیر مهاباد است، برادر داود عبداللهی دیگر زندانی سنی مذهب است که به اتهام «محاربه از طریق عضویت در گروه های مذهبی» ۹ سال گذشته را «بلاتکلیف» و بدون روشن شدن وضعیت پرونده اش در زندان رجایی شهر کرج گذرانده است.

در ماه های گذشته و به طور مشخص در اردیبهشت ماه سال جاری هم عده زیادی از شهروندان سنی مذهب در بوکان دستگیر شدند. در میان بازداشت شدگان شماری از روحانیون و طلاب اهل سنت هم هستند.


  • در همین زمینه

نگرانی از سرکوب اهل سنت پس از حملات تروریستی تهران

Share