Share

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) با بحران شدید مالی مواجه است. این سازمان برای کمک به کودکان سوری ۲۲۰ میلیون دلار کسری بودجه دارد و احتمال می‌رود در این زمینه فعالیت‌های خود را متوقف کند.

مسئولان یونیسف روز جمعه ۱۶ ژوئن / ۲۶ خرداد در امان، پایتخت اردن اعلام کردند که اگر این خلاء مالی پر نشود آب و کمک‌های بهداشتی برای ۱,۲ میلیون کودک پناهجو و ساکنان اردوگاه‌ها قطع خواهد شد.

یونیسف هچنین افزوده است که عدم دستیابی به مبلغ مورد نیاز موجب خواهد شد که خانواده‌ها یا کودکان خود را به سر کار بفرستند یا برای آموزش نظامی برای شرکت در جنگ اعزام کنند و یا آن‌ها را وادار به ازدواج زودهنگام کنند.

یونیسف پیش از این در گزارشی از رنج کودکان سوری خبر داده و گفته بود در جنگ سوریه از کودکان و نوجوانان سوری نه تنها در اقدامات تدارکاتی جنگ و یا در نگهبانی، بلکه به‌طور مستقیم در خط مقدم جبهه نیز استفاده شده است. در برخی موارد کودکان در اجرای حکم اعدام، برای عملیات بمب‌گذاری و یا به‌عنوان نگهبانِ زندان به‌کار گرفته شده‌اند.

به گفته یونیسف تنها در دو سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال از ۸۰ کشور جهان، ناگزیر از والدینشان جدا شده‌اند و تن به آوارگی داده‌اند.

یونیسف در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تعداد کودکان و نوجوانان پناهجو را ۶۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

Share