Share

ولایت تخار در افغانسنان امروز سومین آتش‌سوزی بزرگ خود را در سه سال اخیر تجربه کرد. گفته می‌شود که آتش‌سوزی‌ها هر سال برزگ‌تر از قبل است؛ اما مسئولیت‌پذیری حکومت محلی هر بار ضعیف‌تر. مقامات محلی اعلام کرده‌اند در این آتش‌سوزی که از بازار چوب شروع شد، دویست دکان تخریب شد.

عکس‌ها از صفحه فیسبوک بشیر احمد قاسانی

امروز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت حدود سه بعد از ظهر، ساکنان شهر طالقان در ولایت تخار، با آتش‌سوزی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کردند که به گفته شاهدان عینی در هشت سرای چوب فروشی در مرکز شهر رخ داده است. به گزارش رسانه‌های محلی و روزنامه‌نگاران حاضر در محل وقوع این آتش‌سوزی، تنها دو ماشین از شش ماشین آتش‌نشانی برای کمک به مردم محلی رسیده‌اند و چهار ماشین در ایستگاه همیشگی خود خراب و آماده عملیات اطفا حریق نبوده‌اند.

شفیق پویا، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تخار در گفت‌وگو با زمانه از جزئیات این آتش‌سوزی گفت و از عدم مسئولیت‌پذیری جکومت محلی که هنوز برای آتش‌سوزی‌های قبلی در همین محل پاسخ‌گو نبوده‌اند و دلایل آن‌ را به طوری که باید بررسی نکرده‌اند.

رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تخار می‌گوید هشتاد درصد چوب‌های این سرای در این آتش‌سوزی از بین رفته‌اند و دودی که از این آتش‌سوزی به هوا برخواسته باعث مشکلات زیاد برای ساکنان اطراف شده است. او می‌گوید فعالیت چنین سرای بزرگ چوب در مرکز شهر و در نزدیکی خانه‌های مسکونی همیشه خطرناک است و تقاضاهای انتقال دادن این سرای تا به حال بدون پاسخ مانده‌اند.

شفیق پویا که آتش‌سوزی‌های قبلی را نیز مشاهده کرده می‌گوید هر سه آتش‌سوزی در گرمای تابستان صورت گرفته است اما این بار ابعاد آتش به دکان‌ها و منزل‌های اطراف نیز آسیب وارد کرده است. ساکنان محلی احتمال می‌دهند که آتش از حمامی سرچشمه گرفته که در همسایگی این سرای واقع بوده. اما دلیل آتش‌سوزی سال گذشته را روشن شدن کپسول گاز دانسته بودند.

رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تخار معتقد است که تا زمانی که دولت محلی این سرای چوب‌فروشی را که سال به سال در حال گسترش است، به خارج از شهر و محل مسکونی انتقال ندهد، ما شاهد این نوع آتش‌سوزی‌ها در ولایت تخار خواهیم بود.

به گفت‌گوی زمانه با شفیق پویا، روزنامه‌نگار و رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران تخار  گوش دهید:

Share