Share

حسین‌ الله‌کرم، دبیرکل انصار حزب‌الله در مورد بیانیه‌ای که برای درخواست ممنوع شدن ورود زنان به ورزشگاه‌ها از سوی شورای هماهنگی انصار حزب‌الله منتشر شده، گفته است: «ما آتش به اختیار علیه مسوولانیم، نه زنان.»

هفته گذشته در حاشیه برگزاری نماز جمعه تهران، انصار حزب‌الله نزدیک به ۴٠ هزار امضا برای ممنوع کردن ورود زنان به استادیوم‌ها جمع کرد. در بیانیه و نامه سرگشاده این گروه که به اقدامات تند و خشن در حوزه زندگی اجتماعی و سیاسی مشهور است، خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته شده بود که اگر اقدام عملی برای جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نشود، خودشان «آتش به اختیار» اقدام خواهند کرد.

حسین االه کرم اما در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته که این آتش به اختیار جنبه عملیاتی نخواهد داشت و «نه حالا بلکه هیچ زمان دیگری در جمهوری اسلامی افسران جنگ نرم به دنبال آتش به اختیار نبوده‌اند و نیستند.»

الله کرم گفته این مساله سیاسی شده و برخی به دنبال این هستند که بگویند اسلام با حضور زنان مخالف است اما این حرف غلط است: «آنها می‌خواهند بگویند دانشجویان و اساتید حزب‌الله به دنبال این هستند که آتش به اختیار را علیه زنان برای جلوگیری از ورود آنها به ورزشگاه‌ها به کار ببرند. اما اینگونه نیست. ما آتش به اختیار علیه مسوولانی هستیم که قادر نیستند تصمیم درست بگیرند و قادر نیستند وضعیت را طوری آرایش بدهند که این اتفاق نیفتد.»

الله کرم همچنین گفته که به حکمی که قوه قضاییه در مورد شکایت‌شان از وزارت ورزش و جوانان صادر می‌کند گردن می‌نهند و نمی‌خواهند اقدام عملیاتی خشنی داشته باشند.

او در عین حال گفته که زمانی آتش به اختیار عملیاتی خواهد شد که قوه قضاییه، نیروی انتظامی و مسوولان محترم ورزش و جوانان به آنها پاسخ‌هایی بدهند که فکر کنند در ستادهای تصمیم‌گیری خللی وجود دارد.

حسین‌الله‌کرم دبیرکل انصار حزب‌الله گفته که «اصل حضور زنان در ورزشگاه‌ها را پذیرفته‌اند» و تنها نگرانی‌اش حواشی هیجانات تماشاگران مرد است که ممکن است زنان را سرخورده کند.

او گفته تا سال ۹۳ نیروی انتظامی اعلام می‌کرد که قادر به مهار مفاسد و حواشی و جهت‌گیری‌های غیر اخلاقی که ممکن است در اثر هیجانات مسابقه به وجود بیاید، هست. اما پس از آن مساله به یک مساله سیاسی تبدیل شده است.

او گفته وزارت کشور به نیروی انتظامی دستور داده حضور زنان را در ورزشگاه‌ها ممنوع اعلام کند و همچنین مواجعی مثل مکارم شیرازی و جعفر سبحانی اعلام کردند که ورود زنان به ورزشگاه‌ها جایز نیست.

ورود زنان به ورزشگاه نه منع شرعی دارد نه قانونی

از سوی دیگر، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نایب رییس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به انتشار بیانیه شورای مرکزی حزب‌الله و جمع‌‌آوری امضا گفته جلسات متعددی به‌عنوان نایب رییس فراکسیون زنان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با وزارت ورزش و جوانان برگزار کرده و هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد.

در مسابقات لیگ جهانی والیبال، تعدادی از زنان به صورت گزینشی وارد استادیوم‌ها شدند

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفته کسانی که این بیانیه را امضا کرده‌اند، در واقع گروهی از مردم هستند که با ورود زنان به ورزشگاه‌ها مخالف هستند و برای تایید ادعایشان به وصیت‌نامه روح الله خمینی استناد کرده‌اند. حال آن‌که بسیاری از شهروندان نیز با این مساله موافق بوده و طبیعتاً می‌توانند به‌نوعی دیگر به وصیت‌نامه او استناد کنند.

سیاوشی گفته زنان تا همین سه سال قبل بدون هیچ مشکلی وارد سالن‌های بستکبال و والیبال می‌شدند و هیچ منع قانونی هم وجود نداشت.

او در پاسخ به این سوالی درباره روال طی شده برای تحقق مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها در مسابقات لیگ جهانی والیبال گفته:

«معمولاً مراجع قانونی تلاش می‌کنند، ابتدا نظرات را هم از قطب‌های دولتی و غیردولتی و هم از نهادهای مذهبی دریافت کنند و پس از آن‌که مطمئن شدند که مشکلی نیست، اقدام می‌کنند و خوشبختانه در این مورد تمامی این مراحل طی شده و هیچ نهاد قانونی و مذهبی نبوده که نادیده گرفته شود و نظرات همه قطب‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است.»

در جریان مسابقات لیگ جهانی والیبال، تعدادی از زنان به صورت گزینشی توانستند وارد استادیوم‌ها شوند. این زنان از اعضای خانواده‌های ورزشکاران، برخی از خبرنگاران و تعداد کمی تماشاچی عادی بودند. در سایت فروش بلیت این مسابقات اختلالاتی وجود داشت که اجازه نمی‌داد زنان برای خرید بلیت به راحتی اقدام کنند.

سیاوشی با با اشاره به چند مورد اجرای طرح ورود زنان به استادیوم‌ها در مسابقات لیگ جهانی والیبال گفته: «نهادهای تصمیم‌گیر و تاثیرگذار تلاش کرده‌اند که از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند و در این راستا، مسیرهای ویژه زنان در نظر گرفته شده و برخوردی میان زنان و مردان وجود نداشت که بخواهد منجر به بروز مشکلات شرعی شود.»

سیاوشی گفته از نزدیک شاهد بوده که هیچ مشکلی در اجرای این طرح به‌وجود نیامده و تعدادی از زنان خبرنگار و تعدادی از مسوولان مربوطه نیز در ورزشگاه نیز حضور یافتند.

 

Share