Share

در دو حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به بازاری در شمال یمن ۲۵ غیرنظامی کشته شدند.

منطقه بمباران شده شعدا چسبیده به خاک عربستان است/ عکس حملات به یمن، از آرشیو

به گزارش شبکه خبری الجزیره، این حملات شنبه ۱۷ ژوئن/ ۲۷ خرداد، در بازار المشنق منطقه شدا در استان صعده انجام شد. این منطقه در نزدیکی مرز یمن با عربستان قرار دارد.

رویترز به نقل از یک پزشک محلی نوشته «به سبب ترس از اصابت آتش توپخانه‌ دسترسی به منطقه مدتی برای تیم‌های امداد و نجات مقدور نبود».

چندین وب‌سایت خبری یمنی نیز گزارش‌های مشابهی در مورد بمباران شعدا منتشر کرده‌اند. شعدا منطقه‌ای است چسبیده به خاک عربستان و در امتداد مرزهای آن با یمن.

اکنون دو سال از عملیات جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان علیه حوثی‌ها در یمن می‌گذرد.

حوثی‌ها در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ کاخ ریاست‌جمهوری یمن را تصرف کردند و در پی آن، منصور هادی وادار به کناره‌گیری از قدرت شد. با شروع عملیات ائتلاف به رهبری عربستان با عنوان «طوفان اراده» در همان سال در حمایت از رئیس‌جمهوری برکنارشده، هادی به عدن گریخت و استقرار دولت خود را در آنجا به موازات دولت حوثی‌ها و متحدان‌شان در صنعا اعلام کرد. از آن پس، جنگ داخلی یمن شدت بسیار بیشتری به خود گرفت.

عربستان و متحدانش حوثی‌ها را شورشیانی می‌دانند که تحت حمایت نظامی و مالی ایران قرار دارند. حوثی‌ها شیعه‌مذهب هستند و در حکومت‌های پیشین یمن نیز به دلیل به‌حاشیه‌رانده‌شدن دست به شورش مسلحانه می‌زدند.

جنگ در یمن تا کنون بیش از ۱۰۰۰ تن کشته و بیش از ۳ میلیون آواره بر جا گذاشته است.

یمن فقیرترین کشور عربی است و در حال حاضر ۱۹ میلیون نفر از ۲۸ میلیون جمعیت یمن نیازمند به کمک‌های بشردوستانه‌اند.

عربستان به عنوان فرمانده ائتلاف در جنگ با حوثی‌ها به عنوان یکی از عامل اصلی کشتار غیرنظامیان در یمن معرفی می‌شود. این ائتلاف امکان ارسال کمک‌های غذایی و دارویی را به شدت محدود کرده است.


در همین زمینه

شمار مبتلایان به وبا در یمن از ۱۰۰ هزار نفر گذشت

Share