Share

تنها ۶ هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروزی بزرگ دیگری نصیب امانوئل مکرون شد: حزب «جمهوری به پیش» او در دومین و آخرین دور انتخابات پارلمانی فرانسه از ۵۷۷ کرسی مجلس ملی ۳۵۵ تا ۴۲۵ کرسی را به دست آورد. برای برخورداری از اکثریت مطلق آرا، به ۲۸۹ کرسی نیاز است.

انتخابات پارلمانی فرانسه: اکثریت مطلق آرا برای حزب مکرون

حزب محافظه‌کار جمهوری‌خواه و سوسیالیست‌های فرانسه شکست سهمگینی را متحمل شدند. بر اساس اعلام نخستین نتایج شمارش آرا، حزب جمهوری‌خواه ۹۷ تا ۱۳۰ کرسی و حزب سوسیالیست فرانسه ۲۷ تا ۴۹ کرسی مجلس ملی را به دست آورد.

چپ‌ها و کمونیست‌ها در مجموع ۳۰ نماینده به مجلس ملی فرانسه می‌فرستند. جبهه ملی، حزب راست‌گرای مارین لوپن ۴ تا حداکثر ۸ کرسی مجلس ملی را از آن خود کرد.

مارین لوپن به خبرگزاری فرانسه گفته است که ظاهراً او هم به مجلس ملی راه پیدا کرده است. احتمال داده می‌شد که لوپن رأی کافی نیاورد.

مکرون برای عملی کردن اصلاحاتی که در نظر دارد به اکثریت مطلق آرا در مجلس ملی فرانسه نیاز دارد: در نخستین گام اصلاح قانون کار و ایجاد اخلاق و حس وظیفه‌شناسی در میان سیاستمداران فرانسوی به ضرب قوانین محدودکننده‌ای که برای مثال دیگر به آن‌ها اجازه ندهد که خویشاوندانشان را در دفاتر نمایندگان در مجلس ملی به کار بگیرند.

میزان مشارکت رأی‌دهندگان فرانسوی فقط ۴۲ درصد گزارش شده است. در نخستین دوره انتخابات پارلمانی ۵۷ درصد از فرانسویان پای صندوق‌های رأی رفته بودند.

یکی از دلایل کم‌علاقگی رأی‌دهندگان فرانسوی به رفتن به حوزه‌های رأی‌گیری این است که احزاب اپوزیسیون اقبال چندانی در انتخابات پارلمانی فرانسه ندارند. مردم به خود می‌گویند: در هر حال مکرون برنده است.

بسیاری از طرفداران حزب راست‌گرای جبهه ملی هم انتخابات پارلمانی را تحریم کرده‌اند. آن‌ها از اینکه حزبشان فقط ۴ تا حداکثر ۸ کرسی مجلس ملی را به دست می آورد خشمگین‌اند و گمان می‌کنند انتخابات فرانسه غیر دموکراتیک است و به اصلاحات نیاز دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ ماه به درازا کشید. خستگی فرانسوی‌ها از کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری هم در بی‌علاقگی آنها به انتخابات پارلمانی بی‌تأثیر نبوده است.

بیشتر بخوانید:

انتخابات مجلس فرانسه: تحریم همه جا، اپوزیسیون هیچ جا

Share