Share

نخستین گروه از نیروهای ارتش ترکیه برای اجرای تمرین‌های نظامی به قطر وارد شدند.

تانک‌های ترکیه در تمرین نظامی حضور داشتند –
تصویر آرشیوی

وزارت دفاع قطر یکشنبه ۱۸ ژوئن اعلام کرد که اولین گروه سربازان ترک پس از ورود به این کشور در پایگاه نظامی طارق بن زیاد در دوحه، پایتخت قطر تمرین‌های خود را اجرا کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، این تمرین‌های نظامی از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بودند و بخشی از یک توافق‌نامه دفاعی بین آنکارا و دوحه هستند.

با این حال، ورود نیروهای ترکیه به قطر پس از آن صورت می‌گیرد که همسایگان قطر این کشور را در «محاصره» قرار دادند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و یمن دوشنبه پنجم ژوئن در یک اقدام کاملاً غافلگیرکننده روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی و حریم هوایی خود را به روی این کشور کوچک در حاشیه خلیج فارس بستند. به تدریج چند کشور دیگر، از جمله جمهوری اسلامی موریتانی نیز در حمایت از عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. عربستان سعودی و متحدانش، در یک بیانیه مشترک قطر را متهم کرده‌اند که از اخوان‌المسلین در مصر و حماس در نوار غزه حمایت می‌کند. آن‌ها خواهان تغییر سیاست قطر در رابطه با ایران هم شده‌اند.

در این میان، ترکیه، ایران و روسیه به حمایت از قطر پرداخته‌اند.

آنکارا بارها از عربستان و متحدانش خواسته که محاصره را رفع کنند؛ به‌ویژه پیش از آنکه ماه رمضان تمام شود. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرده که «ما در کنار برادران قطری‌مان ایستاده‌ایم» و پارلمان این کشور نیز چندی پیش مجوز اعزام سربازان ترک به قطر را تصویب کرد. معاهده همکاری‌های نظامی بین ترکیه و قطر، از جمله اعزام مستشاران نظامی از ترکیه به قطر در آوریل ۲۰۱۶ در دوحه امضا شده بود.

روزنامه حریت پیش از این گزارش داده بود که ابتدا هیئتی از ترکیه به این پایگاه سفر می‌کنند و پس از بررسی گزارش اولیه آنها، بر سر اعزام هواپیماها و ناوهای جنگی ترکیه به قطر تصمیم گرفته خواهد شد.

حریت همچنین ادعا کرده که قرار است بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ سرباز ترک طی دو ماه به قطر اعزام شوند.

به گزارش خبرگزاری «روسیا الیوم»، نسخه عربی راشا تودی، نیروهای ترکیه در تمرین‌های نظامی یکشنبه تانک‌های ارتش این کشور را به نمایش گذاشتند؛ تانک‌هایی که قرار است صف جلویی گردان‌های پیاده را پر کنند.


در همین زمینه

«ترکیه پیشنهاد برپایی یک پایگاه نظامی در عربستان را داده‌است»

عربستان: «فهرست نارضایتی‌ها» از قطر را ارائه می‌کنیم

Share