Share

کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه برای چندمین بار در ماه اخیر در اعتراض به عدم پرداخت معوقه‌هایشان دست به تجمع زدند.

معترضان معتقدند که کارفرمای کنونی بخش خصوصی توان اداره این کارخانه را ندارد – عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، ۲۰۰ تن از کارگران شاغل و بازنشسته نیشکر هفت‌تپه دوشنبه، ۲۹ خرداد در برابر ساختمان اداری این مجتمع صنعتی گرد آمدند تا نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود اعتراض کنند.

این چندمین بار در ماه اخیر است که کارگران شاغل و بازنشسته دست به اعتراض زده اند.

اعتراضات بازنشستگان از چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت آغاز شد و با پیوستن گروه‌های دیگری از کارگران به آنها گسترش یافت.

کارخانه نیشکر هفت‌تپه نخستین کارخانه تولید قند و شکر ایران است و در استان خوزستان قرار دارد. واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی و غیربومی در اواخر سال ۱۳۹۴، علاوه بر کارگران آن، نمایندگان و شهروندان استان خوزستان را نگران کرده بود و به اعتراض آنها علیه تصمیم دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران انجامید.

فاضل شرفی، نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز سال گذشته گفته بود که واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی غیربومی با تنها ۱۰ درصد قیمت واقعی صورت گرفته است.

کارگران شاغل معترض می‌گویند که علاوه بر پرداخت‌نشدن دو ماه حقوق در سال جاری، دستمزد بهمن و اسفند ۱۳۹۴ و نیز پاداش و حق بهره‌برداری سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۵ را دریافت نکرده‌اند. آنها همچنین نسبت به عدم پرداخت حق بیمه خود از سوی شرکت به سازمان تأمین اجتماعی نیز معترض هستند. عدم پرداخت حق بیمه مشکلات زیادی را برای کارگران ایجاد کرده است.

کار بازنشسته نیز خواهان پرداحت سهم چهاردرصدی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور به سازمان تأمین اجتماعی هستند.

آنها نیز پاداش و حق بهره‌برداری سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ را از کارفرما دریافت نکرده‌اند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه معتقدند که کارفرمای کنونی بخش خصوصی توان اداره این کارخانه واگذارشده را ندارد.


در همین زمینه

Share