Share

در ادامه افزایش شمار مبتلایان به تب کریمه کنگو در ایران، علوم پزشکی شیراز ابتلای سه تن در استان فارس به این بیماری را تأیید کرد. یکی از آنها جان داده است.

«افرادی که با دام زنده در ارتباط هستند، بیشتر در معرض ابتلا به تب کریمه کنگو قرار دارند.»

احمد رضازاده، رئیس روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، دوشنبه، ۲۹ خرداد در یک نشست خبری گفت که جواب آزمایش سه تن از میان هشت فرد مشکوک به بیماری تب کنگو در استان فارس مثبت بوده‌است.

یکی از این سه تن بر اثر بیماری درگذشت. دو بیمار دیگر از بیمارستان مرخص شده‌اند. رضازاده علت فوت یکی از بیماران مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی دانست.

تب خون‌ریزی‌دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و توام با خونریزی است که از طریق گزش کنه، تماس با خون، ترشحات، و یا جسد دام و انسان آلوده منتقل می‌شود. این بیماری حدود ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به آن را از پای درمی‌آورد.

تا کنون بیشتر افراد مبتلا به این بیماری در تماس با گوشت آلوده دام بوده‌اند و کارگران کشتارگاه‌ها، دامداران و قصاب‌ها را شامل می‌شدند.

تا کنون چندتن در اصفهان، بندرعباس و شیراز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت اما گفته که این بیماری مهار شده است و جای نگرانی وجود ندارد.

مسئولان بهداشتی ایران از مردم خواسته‌اند گوشت مورد نیازشان را از قصابی‌های مجاز و با تأییدیه دامپزشکی تهیه کنند و برای اطمینان بیشتر قبل از استفاده، گوشت را ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنند.


در همین زمینه

Share