Share

محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، رفتار و سخنان اخیر سرتیپ محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران را شبیه «حکومت کودتا» نامید.

 

به گزارش تارنمای نوروز، برادر رئیس‌جمهور پیشین ایران در نامه‌ای به فرمانده سپاه، سخنان اخیر وی را در مصاحبه با خبرگزاری مهر بر خلاف نظرت آیت‌الله خمینی درباره دخالت نکردن نظامیان در سیاست دانسته است.

محمدرضا خاتمی در این نامه به شدت از شرطی که فرمانده سپاه برای حضور اصلاح‌طلبان و محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران برای حضور در انتخابات اعلام کرده، انتقاد کرد و افزود: «شما نه قانوناً و نه شرعاً و نه عرفاً و نه مصلحتاً در جایگاهی نیستید که برای سیاسیون خط و نشان بکشید.»

سرتیپ محمدعلی جعفری، ۱۴ تیر ۱۳۹۰ به خبرگزاری مهر گفته بود: «خاتمی در جریان فتنه امتحان خوبی پس نداد و به‌هرحال جزو همراهان سران فتنه بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از آن‌ها کرد و درحال‌حاضر نیز موضعی مبنی بر برائت از آن حرکت‌ها اتخاذ نکرده است.»

محمدرضا خاتمی خطاب به فرمانده سپاه: شما نه قانوناً و نه شرعاً و نه عرفاً و نه مصلحتاً در جایگاهی نیستید که برای سیاسیون خط و نشان بکشید

مقامات رسمی ایران از اعترضات شکل‌گرفته به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان را نیز «سران فتنه» می‌دانند.

سرتیپ جعفری افزوده بود اگر محمد خاتمی بخواهد با «سیاسی‌کاری جلو بیاید، فکر نمی‌کنم مردم او را ببخشند.»

وی گفته بود: «افراد دیگری که در این صحنه از خط قرمزها عبور نکرده‌اند، می‌توانند همچنان در رقابت‌های سیاسی به‌صورت فعال شرکت کنند.»

 

محمدرضا خاتمی در واکنش به این اظهارت نوشته:‌ «شما از کدام جایگاه سیاسی یا قضایی برای حضور یا عدم حضور یک شهروند در فعالیت سیاسی قانونی شرط تعیین می‌کنید؟»

دبیرکل پیشین جبهه مشارکت افزوده خاتمی و «اصلاح‌طلبان واقعی»، «تشنه قدرت» نیستند که برای رسیدن به آن از اصول خود بگذرند.

به گفته محمدرضا خاتمی، اصلاح‌طلبان «نگران» آینده ایران هستند که در «ورطه هولناکی» گرفتار شده است.

 

وی افزوده سپاه پاسداران می‌تواند نگذارد به غیر از «خودی‌ها» کسی در انتخابات شرکت کند و یا می‌تواند «همه منتقدان را زندانی کند» و انتخابات «خیلی خیلی پرشور حتی شورتر از انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار کند اما میدان سیاست برای خاتمی و هم‌فکرانش میدان تنگ قدرتی نیست» که سپاه پاسداران محدوده آن را تعیین کند.

 

این عضو جبهه مشارکت، سخنان فرمانده سپاه را «ناسنجیده» و ثابت‌کننده «همه ادعاهای منتقدان و معترضان» در دو سال گذشته دانسته است.

مخالفان و معترضان پس از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری ایران، سپاه پاسداران را به «دخالت در انتخابات و کودتای انتخاباتی» متهم کردند.

شماری از رهبران احزاب مخالف دولت نیز از سپاه و وزارت اطلاعات به همین اتهام شکایت کرده‌اند اما قوه قضائیه به این شکایت رسیدگی نکرده است.

 

محمدرضا خاتمی از محمدعلی جعفری خواسته که اگر خواهان بهبود وضعیت کشور است، دست‌کم بخشی از شرایط محمد خاتمی را که در اختیار و قدرت سپاه پاسداران است، « یعنی آزادی همه زندانیان سیاسی و بازگشت نظامیان از میدان سیاست و واگذاری آن به سیاست‌مداران و کنشگران اجتماعی را عملیاتی کند.»

 

محمد خاتمی، دی ۱۳۸۹ از «آزادی زندانیان و ایجاد فضای آزاد برای همه گروه‌ها، پایبندی مسئولان به قانون اساسی و فراهم شدن سازوکاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد» به عنوان شرایط حداقلی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات نام برده بود.

 

وی همچین مدتی پیش خواهان دخالت نکردن نهادهای امنیتی و نظامی در انتخابات شده بود.

 

Share