Share

آرش صادقی، فعال مدنی که در بند ۳۵۰ زندان اوین زندانی است صبح سه‌شنبه ۳۰ خرداد، به دلیل بیماری‌های متعدد خود به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد.

آرش صادقی بر تخت بیمارستان ـ عکس از آرشیو

آرش صادقی بر تخت بیمارستان ـ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی برای انجام معاینات پزشکی به بیمارستان منتقل و پس از ساعتی بار دیگر به زندان بازگردانده شد.

این فعال مدنی پس از یک دوره اعتصاب غذا ۷۱ روزه به مشکلات پزشکی عدیده‌ای مبتلا شده و بعد با کارشکنی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به‌ویژه از طریق ایجاد پیش‌شرط‌هایی از درمان محروم مانده بود. از جمله این پیش‌شرط‌ها، همراهی نیروهای این قرارگاه حین انتقال و طی پروسه درمان، منحصر شدن رسیدگی پزشکی به بیمارستان بقیه‌الله وابسته به این نهاد و نیز عدم داشتن ملاقات در بیمارستان بود.

پیش از این هرانا از مفقود شدن سابقه پزشکی آرش صادقی خبر داده بود.

یکی از نزدیکان آرش صادقی روز سه‌شنبه گفته است که قرار بود در بیمارستان معاینات روی او انجام شود اما به دلیل نبودن پزشک متخصص این معاینات صورت نگرفت. دیگر مسئولان پزشکی به مأمورانی که همراه آرش صادقی بودند گفته‌اند که حالا که پزشک نیست او را به اورژانس ببرید که توسط پزشک داخلی معاینه شود. وقتی پزشکان پرونده صادقی را دیدند متوجه شدند که نتیجه هیچ آزمایش پزشکی در آن نیست و شرحی از وضعیت جسمانی او در آن وجود ندارد.

آرش صادقی بر اثر اعتصاب غذای طولانی مدت و عدم رسیدگی پزشکی به بیماری آسم (از اندوتوکسین) و از کارافتادگی درصد بالایی از کلیه سمت راست مبتلا شده است.

آرش صادقی یک بار در ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸ بازداشت و پس از ۹۰ روز به قید کفالت آزاد شد. او سپس در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از ۶ ماه زندان در اسفندماه با سپرد وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

آرش صادقی آخرین بار خردادماه ۱۳۹۵ در دادسرای زندان اوین جهت اجرای حکم حاضر و از آن‌جا بازداشت شد. او در آبان‌ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به محکومیت و بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی ۷۱ روز دست به اعتصاب غذا زد.

Share