Share

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان محمد بن نایف برادرزاده خود را از ولیعهدی و معاونت رئیس شورای وزیران و وزارت کشور برکنار کرد و به جای او با صدور فرمانی محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد و معاون رئیس شورای وزیران برگزید. محمد بن سلمان سمتش به عنوان وزیر دفاع عربستان سعودی را حفظ می‌کند.

محمد بن سلمان، از مخالفان هرگونه مذاکره با ایران ولیعهد عربستان شد

خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داده که صبح چهارشنبه ۲۱ ژوئن ملک سلمان، پادشاه عربستان، فرزندش، محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد برگزید. در عربستان سعودی تاج و تخت از برادر به برادر می‌رسیده است. این نخستین بار در تاریخ عربستان سعودی است که پدری، پسرش را ولیعهد خود می‌کند. طبق فرمان پادشاه سعودی قانون نظام سلطنتی در این کشور تغییر یافته و شاه باید یکی از فرزندان یا فرزند اصلح فرزندان پادشاه مؤسس (عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود) باشد.

بر اساس فرمان ملک سلمان، محمد بن نایف، ولیعهد پیشین عربستان از تصدی وزارت کشور هم عزل شده است.

شورای علمای اعظم که ۳۴ عضو دارد، با ۳۱ رأی ولایت‌عهدی محمد بن سلمان را تأیید کرده است. شامگاه چهارشنبه بعد از نماز «تراویج» و در مکه مراسم بیعت با ولیعهد تازه عربستان سعودی برگزار می‌شود.

فرمان عزل محمد بن نایف از ولیعهدی عربستان سعودی غیر منتظره نبود. در چند روز گذشته پادشاه سعودی با صدور فرمان‌هایی اصلاحاتی را در دستگاه قضائی عربستان آغاز کرد. بر اساس این اصلاحات، از این پس دادستان‌ها می‌بایست گزارش‌هایشان را مستقیماً به پادشاه ارائه کنند.

بحران قطر هم در عزل و نصب ولیعهد عربستان بی‌تأثیر نبود. خبرگزاری رویترز گزارش داده که ظاهراً محمد بن نایف از عهده مدیریت این بحران برنمی آمده است.

محمد بن سلمان در ماه مارس سال جاری به دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رفت و زمینه‌های سفر ترامپ به عربستان سعودی و معامله کلان تسلیحاتی با آمریکا را فراهم کرد. ملک سلمان از سفر ترامپ به عربستان به عنوان نشانه‌ای از قدرت عربستان در خاورمیانه و در جهان اسلام یاد کرده است.

محمد بن سلمان یکی از طراحان جنگ یمن است. ولیعهد تازه عربستان مخالف هرگونه مذاکره و گفت‌وگو با ایران است.

محمد بن سلمان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در ماه مه سال جاری ایران را به فرقه‌گرایی و تلاش برای گسترش تشیع در خاورمیانه و مداخله در امور کشورهای منطقه متهم کرده بود. او در همین گفت‌وگوی تلویزیونی گفته بود که می‌بایست جنگ به داخل مرزهای ایران کشیده شود.

در حمله تروریستی گروه دولت اسلامی (داعش) به تهران، مقامات ایرانی به این گفته محمد بن سلمان استناد می‌کردند و می‌گفتند اینگونه اظهارات از سوی یک مقام رسمی نشان‌دهنده این است که عربستان سعودی از گروه دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دیدار وزیر دفاع آمریکا از عربستان سعودی: تقویت رابطه دو کشور علیه ایران

Share