Share

عباسعلی ایروانی، مدیر کل نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید کمیته حقیقت‌یاب حادثه معدن زغال سنگ یورت به‌منظور بررسی یک احتمال دیگر این حادثه، در انتظار خارج کردن لوکوموتیوهایی است که باعث انفجار در این معدن شده بودند و زیر آوار مانده‌اند.

بازرسان حادثه انفجار در معدن یورت استان گلستان

بازرسان حادثه انفجار در معدن یورت استان گلستان

عباسعلی ایروانی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است جرقه حاصل از استارت مجدد لوکوموتیو داخل تونل معدن زغال سنگ یورت به‌عنوان عامل انفجار گاز انباشت شده در فضای تونل این معدن اعلام شده بود اما اکنون کمیته حقیقت‌یاب می‌خواهد بداند که آیا داغ شدن اگزوز لوکوموتیو عامل انفجار نبوده و این‌که آیا اگزوز لوکوموتیوهایی که در درون معدن مورد استفاده قرار می‌گرفته مجهز به سردکننده بوده است یا خیر.

انفجار معدن یورت واقع در استان گلستان روز ۱۳ اردیبهشت رخ داد و به مرگ ۴۳ کارگر انجامید. ۸۳ کارگر زخمی شدند و معدن تعطیل شد.

آواربرداری از این معدن با گذشت نزدیک به ۵۰ روز از وقوع انفجار، روز گذشته، سه‌شنبه ۳۰ خرداد با ۶۰ کارگر آغاز شد. به‌گفته عباسعلی ایروانی یکی از دلایل کم شدن سرعت در خارج کردن لوکوموتیوها از زیر آوار ریزش‌های مجدد در محل آواربرداری است چون در معدن زغال به دلیل وقوع انفجار جداره‌های زغال سست شده‌اند و ریزش می‌کنند.

غلامرضا طالبا، دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که عملیات آواربرداری و ایمن‌سازی معدن یورت چندین هفته به‌طول می‌انجامد و پس از آن فعالیت استخراجی آن یورت از سر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

گزارش مجلس درباره انفجار معدن یورت: خطر قبلاً گوشزد شده بود


در همین زمینه

Share