Share

بار دیگر افغانستان صحنه یک عملیات تروریستی دیگر شد. در جنوب افغانستان در حالی‌که مردم در صف بانک ایستاده بودند تا حقوق خود را دریافت کنند یک انفجار انتحاری رخ داد و حدود ۳۰ نفر کشته شدند.

حمله انتحاری به «کابل بانک نو» در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند

حمله انتحاری به «کابل بانک نو» در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه این حمله نزدیک ظهر پنج‌شنبه یکم تیرماه در «کابل بانک نو» در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند رخ داد و حدود ۶۰ نفر را هم زخمی کرد.

این ولایت تولیدکننده اصلی مواد مخدر است و بخش وسیعی از آن در کنترل طالبان قرار دارد.

اداره امور بهداشت ولایت هلمند حدود دو ساعت و نیم پس از این حمله روی صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که در این حمله «۲۹ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی» شدند. احتمال می‌رود که شمار کشته‌شدگان افزایش یابد.

به‌گفته عمر زواک، سخنگوی فرماندار هلمند، خودروی بمب‌گذاری‌شده منطقه‌ای را هدف قرار داد که توسط نیروهای امنیتی افغانستان کنترل می‌شود.

از وجود مهاجمان دیگر در این حمله گزارشی منتشر نشده است.

همین شعبه «کابل بانک نو» در ماه فوریه گذشته نیز همزمان با پرداخت دستمزد مردم مورد حمله قرار گرفته بود. مسئولیت این حمله را که شش کشته و حدود ۲۰ زخمی بر جای گذاشت، طلبان برعهده گرفت.

لشکرگاه عملاً در محاصره طلبان است. تقریباً سه‌چهارم ولایت هلمند در کنترل آن‌هاست. بخش عمده درآمد طالبان از کشت خشخاش و فروش مواد مخدر از این منطقه تأمین می‌شود.

افغانستان در ماه‌های اخیر شاهد حملات خونباری بوده است. در ۳۱ ماه مه / ۱۰ خردادماه یکی از شدیدترین حملات به منطقه دیپلماتیک کابل رخ داد که در آن ۱۵۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر زخمی شدند. این حمله خونبارترین حمله از سال ۲۰۰۱ تاکنون بود و هیچ گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفت. با این حال، طالبان ادعا کرده‌اند در بسیاری از حملات علیه نیروهای امنیتی افغان، پلیس و ارتش این کشور دست داشته‌اند.

آن‌ها همچنین مسئولیت عملیات علیه نیروهای غربی را برعهده گرفته‌اند. این در حالی است که پنتاگون در حال بررسی استقرار چند هزار سرباز دیگر برای تقویت نیروهای ناتو در افغانستان است. آمریکا در حال حاضر هشت هزار و ۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

Share